Kalyon Kültür'de

ARALIK AYI

Konseptten Sekansa, Fotoğraf Kitaplarını Keşfetmek

Fotoğrafın, müze duvarına tek başına asılmış bir parça olmak yerine gün geçtikçe kitap formuna doğru yönelmesiyle çağdaş fotoğrafın “fotoğraf kitabı” olarak adlandırılan yeni ve fevkalade mecrası da sergilerden daha kalıcı ve taşınabilir bir özellik kazandı.

KASIM AYI

Sürdürülebilir Mimarlık ve Sürdüremediklerimiz

Mimarlık ve tasarım sürecindeki ‘sürdürülebilirlik’ kaygısını söylemden üretime bir bütün olarak ele alarak sürdürmeye dair bir çerçeve çizmek, bu bağlamda hem kente hem de kendi tasarım sürecimize insan, doğa ve yapılı çevre ilişkileri açısından bakarak sürdürebildiklerimiz ve sürdüremediklerimizi tartışmaya açmak..

Söz ve Göz

Bu atölyede gerçekliğin izdüşümü olduğu kabul edilen fotografik görüntüler ile, düşüncenin beden bulduğu sözcükler arasındaki girift ilişki araştırılacaktır.

Fotoğrafın Sonu Mu?

Resim (pentür) ile fotoğrafın tarihsel süreçleri arasında, ele alınan konular, temalar bakımından çarpıcı bir benzerlik göze çarpmaktadır. Her ikisinin de tanrısal, mitolojik, yüce kavramlar, hükümdarlar, zafer öyküleri vb ile başlayıp, sanatçının kendi öyküsü ya da son derece gündelik temalar ile biten dizgesi, fotoğrafın da geleneksel resim gibi, ifade olanaklarını tükettiği anlamına gelebilir mi?

Kameradan Görünen İstanbul

Türk sinemasına adeta ev sahipliği yapan bir şehir İstanbul… Peki bu kadim şehir mekanlarıyla, sokaklarıyla, köşkleriyle sinemaya nasıl katkı sundu?

Jazz Poetry

Kimine göre başlı başına bir tür—1950’li yıllarda Beat çevrelerinde şümulüne ermiş, Free Jazz’ın başat itkilerinden olmuş, istisnaî bir dışavurum hattı.

Söz ve Göz

Bu atölyede gerçekliğin izdüşümü olduğu kabul edilen fotografik görüntüler ile, düşüncenin beden bulduğu sözcükler arasındaki girift ilişki araştırılacaktır.

Sukulent Aranjmanı Atölyesi

Atölyemizde bitkilerin benzersiz dünyasına dalarak, sukulentlerin nasıl yetiştiği, nasıl bakıldığı gibi başlıklarla önce sukulent ailesini tanıyacağız

EKİM AYI

Antik Tohumlar, Doğal tarım ve tohum topları atölyesi

Geçmişten günümüze tarım, doğa ve insan etkileşimini anlatacak olan bu atölye aslında zaten sürdürlebilir yaşadığımız bir yaşamdan nasıl çıktığımızı ve şimdi geçmişten neler öğrenip doğayı en doğal hali ile nasıl koruyabileceğimizi gösterecek.

Soğuk Savaş Döneminde Caz

Atom bombasından toplama kamplarına, izansız şiddeti, görülmedik dehşeti, vahşi yıkımlarıyla 2. Dünya Savaşı, şüphesiz insanlığın en çok utanç duyması gereken sayrılarından, hatalarındandır.

Orhan Cem Çetin Konuşma

Fotoğrafçı ve öğretim görevlisi Orhan Cem Çetin, Türkiye’de dijital fotoğraf tekniklerini 90’ların başlarında taranmış fotoğraf baskılarını bilgisayarda dönüştürerek ilk kullanan sanatçılar arasındadır.

Volkan Kızıltunç Konuşma

Volkan Kızıltunç Zar serisinde jeolojik açıdan aktif alanların (volkanik bölgeler, madenler ve mermer ocakları) dijital olarak yeniden üretmek için insansız hava araçları ve fotogrametri teknolojisi kullanıyor.

Yeryüzü / Terrafirma

Kalyon Kültür’de devam eden İnsan Eli Değmiş/ Touched by Humankind sergisinin üç sanatçısından işleri biraraya getiren Yeryüzü/ Terrafirma isimli seçkiyi, 212 Photography İstanbul kapsamında, Akaretler 15 no.lu binanın 2. katında ziyaret edebilirsiniz.

HAZİRAN AYI

Hep Böyle
Asena Akan & Tanju Eren

Yepyeni, dingin ve ferah bir müzik projesi

Bıçak sırtı, tekinsiz, ve belki biraz da afallatıcı bir taşkınlık projesi

Alper Maral Multiphonics’in kökenleri de bu düsturda, acıklı bir hikâyeye uzanıyor.

İstanbul Uluslarası Edebiyat Festivali

Uluslarası Edebiyat festivalinin bir ayağı da Kalyon Kültür de yapılacak.

MAYIS AYI

İki Savaş Arası Caz

Çoğulcu, özgürlükçü, iletişimsel ve enerjik doğasıyla caz, bu atılımda dünya müziğine yön veren tür olarak öne çıkarken geleneksel sahneleri de etkilemekten geri durmamış…

Blokzincir ve NFT Marketleri Üzerinde Dinamik Jeneratif Sanat Eserlerinin Geleceği

Alp Tuğan konuşmasında kod tabanlı jeneratif sanat (generative art) eserlerinin farklı Blokzincir veritabanları üzerinde uzun vadeli sürdürülebilirliğini sosyo-teknolojik teoriler ışığında tartışmaya açmaktadır.

Plantbox Teraryum Yapım Atölyesi

Atölyemizde bitkilerin benzersiz dünyasına dalarak, ‘‘Teraryum’’ nedir, hangi malzemeler kullanılır, nasıl yapılır, bakımı nasıl olur?’ gibi başlıklarla önce teraryumu tanıtacağız.

Miracles by BAŞAR ÜNDER

Deneysel Elektronika için musico-verbal bir konuşma. Başar Ünder, Mira Calix’in ‘’one lighted look for me – beyond the deepening’’ eserini canlı olarak deneysel elektronika ruhuyla tekrar yorumlayacak.

NİSAN AYI

23 NİSAN

PACE Çocuk Sanat Merkezi’nden Kalyon Kültür için Renkli, Eğlenceli ve Yaratıcı 23 Nisan Sanat Aktiviteleri

MART AYI

OCAK AYI

ARALIK AYI

KASIM AYI

EKİM AYI

Scarlett Hooft Graafland x Osman Nuri İyem Sanatçı Söyleşisi

212 Photography Festivali kapsamında İstanbul’u ziyaret eden Hollandalı sanatçı Scarlett Hooft Graafland, fotoğraf serileri için…

GEÇMİŞ ETKİNLİKLER

Kelimeler Ne Anlatıyor? /
Çevrimiçi Çocuk Atölyesi

Çocuklar, istenmeyen durumları değiştirme gücünü içlerinde taşıyacak kadar bilge, harekete geçecek kadar cesur ve değişime  adapte olma konusunda çok daha oyunculardır.

Ev Gibisi Yok /
Çevrimiçi Çocuk Atölyesi

bir de buradan bak sergisi kapsamında atölyepikolo yürütücülüğünde gerçekleşecek bu atölyede, çocuklar ev kavramını kelimeler değil renkler aracılığıyla bizlere anlatacak.

bir de buradan bak / Çevrimiçi Sergi Konuşması

“Oyun görünüşte akıllı olmaz
Ama çocuk oyunla akıllanır.”
(Rumi)

Suzan Pektaş / Çevrimiçi Sanatçı Buluşması

“Kendimi arıyorum sıklıkla çalışmalarımda, kendi portremi arıyorum. Kimliğini oluşturan parçalarla, yani göçmen, anne, birey, kadın-oluş biçimlerinin hepsiyle kesişiyor bu portre.”

Orhan Cem Çetin / Çevrimiçi Seminer Dizisi

“Fotoğraf esasen, ancak ona bakan birey tarafından, oldukça karmaşık ve çoğunlukla bilinçaltı süreçler sonucunda anlamlandırılan, kendisi kör ve anlamdan yoksun bir görsel imgedir.”

Aklımızda Kalanlar

Kalyon Kültür’ün gerçekleştirdiği podcast yayını Aklımızda Kalanlar, insanın dinamik yaşamında kültürün yerini ve o kültürün içinde şekillenen insanı konu alıyor.

Evin -de Hali

”İyi bir sanat eseri, insanların gürültüsünden, karmaşasından kurtarılıp sessizleştirilmiş, sezgi yumuşaklığına gelmiş ve susan bir şeydir. Dağların, ağaçların, kuşların, ırmakların yanına eklenecek bir şeydir.”

Latife Tekin