1978 yilinda Almanya’da dogdu. Marmara Ünivesitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden lisans (2001), Istanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sinema ve Televizyon Programi’ndan yüksek lisans (2005), Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dali’ndan sanatta yeterlik (2008) ve University of Wales’den isletme alaninda yüksek lisans (2011) derecelerini aldi.

Yapitlarinda büyük anlatilarin, tarihsel olgularin ve sosyal düzenlerin inandiriciligini sorgulayan sanatçi, alisildik anlayislari kirmak ve alternatif anlatilar yaratmak için geçici olan seyleri, siradan dokümanlari ve eski veya yeni kitaplari birer arka plan gibi kullaniyor.

Bengisu Bayrak, Berlin, Gent, Seul, Hong Kong ve Istanbul’da pek çok karma sergiye katildi. 2012 ve 2019 yillari arasinda Istanbul’da 6 ve New York’ta 1 kisisel sergi açti. Aralarinda “Akbank Sanat Günümüz Sanatçilari Basari Ödülü”, “Moleskine 2.0 Tasarim Yarismasi 1.lik Ödülü” gibi ödüller bulunan çesitli ödüller kazandi. Sanatçinin Türkiye, ABD, Birlesik Arap Emirlikleri, Hong Kong, Italya ve Almanya’da özel koleksiyonlarda yapitlari bulunuyor. Aktif olarak çagdas sanat üretmenin yani sira Istanbul Kültür Üniversitesi ve Istanbul Bilgi Üniversitesi’nde sanat-tasarim alaninda dersler veren sanatçinin Nazan Alioglu ile birlikte yazdiklari “Çagdas Sanatta Anlam Sorunu Üzerine Bir Deneme” adli bir kitabi bulunuyor.