Aklımızda Kalanlar #14 | Konuk: Nazlı Pektaş – Sanat Eleştirmeni ve Akademisyen

Nazlı Pektaş (1975, Edremit) Sanat Tarihçisi, eleştirmen. Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde (1998), Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik-Cam bölümünde (2008), Sanatta yeterliğini ise Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde (2013) tamamlamıştır. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak dersler veren Pektaş, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak dersler vermiştir. Sanat tarihçisi/eleştirmen Nazlı Pektaş’ın makaleleri Sanat Dünyamız (YKY), Art Unlimited, gibi sanat dergilerinde, Artful Living adlı portalda, Cumhuriyet Gazetesi’nde ve çeşitli sergi kataloglarında yayımlandı ve yayımlanmaya devam etmektedir.

Pektaş’ın Türkiye’de sanata ve kültüre emeği geçen isimlerle yaptığı söyleşilerden oluşan, “Bellek / Emek “isimli kitabı 2017 yılında Yapı Kredi Yayınları (YKY) tarafından yayımlanmıştır. Pektaş, İş bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan “Bir Seyyahın Resimli Güncesi Muhsin Kut” (2017) isimli kitabın yazarıdır.

Pektaş’ın yazıları farklı kitaplarda yayımlanmaya devam etmektedir.
2018 yılında Corpus Yayınları tarafından yayımlanan, İmgenin Zamanı: Sanat, Hafıza, Direniş isimli kitapta “Yeryüzü Çoğalırken Ölmek” başlıklı bir yazısı bulunmaktadır. Yapı Kredi Yayınları Cogito dizisinden çıkan “Cinsiyeti Yazmak” (2016) isimli kitapta “Ana Mendieta’nın İzleri” başlıklı bir yazısı yayımlanmıştır. Ayrıca Doruk Yayınları tarafından yayımlanan, Belgesel / Kısa Film / Video Sanatı (2018) isimli kitapta “Hakikati Alt Etmek: Rezan Yeşilbaş, Cengiz Tekin ve Ferhat Özgür’ün Yapıtlarında Hayat, Oyun ve Mana” isimli bir yazsısı yer almıştır.

Nazlı Pektaş farklı sergilerin küratörlüğünü yapmayı sürdürmektedir. Pektaş, Yapı Kredi Kültür Sanat’ta, 2018’de açılan “İntihal mi?/ Hal mi?” başlıklı grup sergisinin küratörüdür. 2017 yılında ise Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisi’nde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen “A4” başlıklı grup sergisinin küratörlüğünü üstlenmiştir. Nazlı Pektaş, 2012 yılından bu yana Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (Aica Türkiye) üyesidir.