Burak Sülünbaz

Caz Dinletili Sohbetler

Caz yazarı Burak Sülünbaz, caz tarihinin en değerli plak şirketlerinden 1938’de kurulan köklü plak şirketi Blue Note’un ilk yıllarından günümüze doğru en sevilen parçalarını katılımcılarla birlikte plaktan dinliyor ve parçalar hakkında kısa notlar aktarıyor.

25 Mart 2022
19:00

Kayıt ve bilgi için:
etkinlik@kalyonkultur.org

Caz yazarı Burak Sülünbaz, caz tarihinin en değerli plak şirketlerinden 1938’de kurulan köklü plak şirketi Blue Note’un ilk yıllarından günümüze doğru en sevilen parçalarını katılımcılarla birlikte plaktan dinliyor ve parçalar hakkında kısa notlar aktarıyor. Cazla yeni tanışanlar ve türün meraklıları için tanışma seviyesinde gerçekleşecek keyifli sohbette her biri birer caz standardına dönüşmüş Round Midnight, Song for My Father, Autumn Leaves, The Sidewinder gibi bir parçaların hikayelerine görsel ve işitsel bir yolculuk olacak. Mart ayı içerisinde devam edecek seminer serisinde yine Blue Note etiketiyle yayınlanan albümlerden seçilen caz standartları dinleyeceğiz ve sohbetler gerçekleştireceğiz.

Bu seminer serisinin amacı, bir caz yazarının katılımcıları ile müzik üzerine anekdotlar ve sanatçı hikayeleri ile caz müzik eksenli bir paylaşım platformu oluşturması ve birlikte müzik dinleme eylemi gerçekleştirmesidir.

Burak Sülünbaz

1984 Ankara doğumlu Burak SÜLÜNBAZ, müzik sevgisi ve kültür konularına çocuk yaşlarından beri ilgi duymaya başladı. Lise eğitimini resim üzerine tamamladıktan sonra lisans eğitimini Eskişehir Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünde tamamladı. Üniversite yıllarında Eskişehir Anadolu Üniversitesi bünyesinde yer alan öğrenci kulüplerinden “Caz Kulübü”nde aktif görev aldı, sunumlar gerçekleştirdi. 

Ahmet Cemal, Yılmaz Zenger, Faruk Atalayer gibi önemli yazar, sanatçı ve eğitmenler ile çalışma fırsatı buldu. Öğrenci değişim programı kapsamında gittiği Almanya HAWK University Dizayn Bölümü öğrencisi olarak Frankfurt Luminale Fair’de projelere katılmıştır. Avrupa kültür-sanat hayatı hakkında bilgi ve tecrübe edinmiştir. 

Yaklaşık 20 senedir caz müziği üzerine bireysel okumalar, araştırmalar gerçekleştirdi. Meslek yaşantısı boyunca pek çok prestijli mimari ofiste, mimari proje süreçlerinde tasarımcı mimar ve görselleştirme sanatçısı olarak görev aldı. İçerisinde yer aldığı proje ekipleriyle birlikte ödül sevinçleri yaşadı.

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Cazkolik, Jazz Dergisi, Andante, Back to The Sound, Zorlu PSM, IKSV yayınları başta olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası mecrada Türkçe ve İngilizce değerlendirme yazıları yayınladı. NTV Radyo, Açık Radyo, Radyo Cazkolik gibi radyo istasyonlarında festivaller ve konserlerle ilgili programlarda konuk olarak yer almıştır. İstanbul Caz Festivali tanıtım bültenleri ve albüm çalışamlarında yazar ve editör olarak görev almıştır. Yüzlerce caz müzisyeni ile röportajlar gerçekleştirmiş, ülkenin sayılı caz müzik yazarından biri olarak yazılı ve dijital alanlarda pek çok çalışmada yorumlarına yer verilmiştir. Albüm değerlendirme notları yurt dışındaki basın bültenlerinde kullanılmaktadır.

Yerli ve yabancı pek çok yayıncı kuruluş ve müzisyenlerle kurduğu yakın ilişkilerle birlikte müzik basını içerisinde saygınlık kazanmıştır. Müzik yazarlığı ve editörlüğünün yanı sıra albüm koleksiyonerliği ve hi-fi müzik konularına da ilgi duymaktadır. Yalnızca caz müzik alanında değil farklı alt kültürlerde de içerikler üreten radyolara ve blog hesaplarına da içerik koordinatörü olarak hizmet etmiştir. Aktif bir konser takipçisi ve sanat meraklısıdır.