Skip to main content

Belgesel Fotoğraf Atölyesi

Hilal Bayar
Fotoğraf bir görme biçimi olmakla birlikte; görenle gösterilenin arasındaki ilişkinin sürekliliğini ve derinliğini anlatır.
Çeşitli kültür mozaiklerinin işleneceği bu atölyede; sanatçı kendi gözlem notlarından ve fotoğraflarından kesitler sunarak, belgesel fotoğrafta teknik ve içerik analizi nasıl olmalıdır? Okuma öncesi ve sonrası etkileşim ne şekilde ilerlemelidir gibi konuları işleyecek ve fotografik bakış açısının gelişmesi katkı sağlayacaktır.

22 Şubat, 18.00

Kayıt ve bilgi için:

Atölye katılım formunu doldurmak için tıklayın.

etkinlik@kalyonkultur.org
–  Kontenjan: Sınırlı
Etkinliğimiz ücretsizdir

 

Hilal Bayar

Uzun yıllardır Belgesel fotoğrafçılığı alanında çekimler yapmakta olan Bayar, fotoğraflarında emekçi insanların günlük yaşamlarına odaklanmaktadır. İnsanları, çalışma koşulları ve bu koşulları meydana getiren habitat içinde kadrajına alırken fotoğraflarını toplumun kültürel çeşitliliğini yansıtan motiflerle zenginleştirmektedir. Edebiyat dergilerinde öykü ve deneme yazmakta olan Bayar, aynı zamanda Urartu yazıtları ile ilgili bir kitap hazırlığında olup yakın zamanda akademik belgesel fotoğraf kitabını yayımlayacaktır.

2018 yılında geniş çaplı bir projenin Türkiye bölümü için dilenciler, seyyar satıcılar ve kâğıt toplayıcılarla görüşerek röportajlar yaptı, fotoğraflar çekti.

Fotoğrafın bir görme biçimi olduğuna ve görenle gösterilen arasındaki ilişkinin sürekliliğine inanan sanatçı, 2020 yılında uzun süre bir Roman mahallesinde yaşayarak onların günlük yaşamlarını fotoğrafladı. Gözlem notlarından ve fotoğraflarından hareketle başladığı “Roman Mahallesinde Gün Biterken” adlı çalışmasını sürdürmektedir.

Romanya’daki ‘İNSAN’ başlıklı son sergisi, yakın zamanda yaşadığımız Kahramanmaraş depreminin izlerini yansıtmaktadır…