Skip to main content

Belgesel Fotoğrafçılığında İnsan Tasviri

Hilal Bayar

Hiçbir anın tekrarı yoktur ve belgesel fotoğrafları bize bunu somut biçimde okuyabileceğimiz en iyi alandır.

30 Mart, 16:30
13 Nisan, 16:30

Kayıt ve bilgi için:
etkinlik@kalyonkultur.org
–  60 dakika
–  Katılım 12 kişiyle sınırlıdır.
– 18+

Hilal Bayar

Fotoğraf sanatçısı / Araştırmacı Yazar

Uzun yıllardır Belgesel fotoğrafçılığı alanında çekimler yapmakta olan Bayar, fotoğraflarında emekçi insanların günlük yaşamlarına odaklanmaktadır. İnsanları, çalışma koşulları ve bu koşulları meydana getiren habitat içinde kadrajına alırken fotoğraflarını toplumun kültürel çeşitliliğini yansıtan motiflerle zenginleştirmektedir. Edebiyat dergilerinde öykü ve deneme yazmakta olan Bayar, aynı zamanda Urartu yazıtları ile ilgili bir kitap hazırlığında olup yakın zamanda akademik belgesel fotoğraf kitabını yayımlayacaktır.

2018 yılında geniş çaplı bir projenin Türkiye bölümü için dilenciler, seyyar satıcılar ve kâğıt toplayıcılarla görüşerek röportajlar yaptı, fotoğraflar çekti.

Fotoğrafın bir görme biçimi olduğuna ve görenle gösterilen arasındaki ilişkinin sürekliliğine inanan sanatçı, 2020 yılında uzun süre bir Roman mahallesinde yaşayarak onların günlük yaşamlarını fotoğrafladı. Gözlem notlarından ve fotoğraflarından hareketle başladığı “Roman Mahallesinde Gün Biterken” adlı çalışmasını sürdürmektedir.

Romanya’daki ‘INSAN’ başlıklı son sergisi, yakın zamanda yaşadığımız Kahramanmaraş depreminin izlerini yansıtmaktadır…