Skip to main content

Çarpana Dokuma Atölyesi

Reyhan Polat

Dokumacılık tarihinin en eski tekniklerinden biri olan çarpana dokumacılığı, bant genişliğindeki el dokumalarının delikli levhaların hareketi yardımı ile elde edilmesidir. Levha olarak genellikle kartların kullanıldığı teknik, kolay taşınabilir olması ve bir dokuma çerçevesine ihtiyaç olmaması sebebi ile yüzyıllardır göçebe toplumlar da dahil olmak üzere ilgi gören bir dokuma eylemidir.

18 Mayıs, 18:00

Kayıt ve bilgi için:
etkinlik@kalyonkultur.org
– 18+
–  Katılım 12 kişiyle sınırlıdır.

Levhaların ileri-geri hareketi ile dokuma yüzeyinde motif oluşturulabilen; estetik, işlevsel ve yaratıcı bir deneyim sunan teknik, Çarpana Atölyesi’nde katılımcılarına sürdürülebilir bir alan oluşturuyor.

Reyhan Polat
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Halı-Kilim ve Geleneksel Kumaş Desenleri Anasanat Dalı’ndan onur belgesiyle mezun oldu.

Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, İngiltere, Moldova, Ukrayna, Moğolistan’da bienal, sergi ve yarışmalara katıldı.

2016 yılında Kherson’da gerçekleşen 11.th International Biennial of Contemporary Textile Art bünyesindeki “Textile for Young” yarışmasından tasarım ödülü, 2020 yılında Madrid’de gerçekleşen 8th International World Textile Art Biennial’a kabul edilen eseriyle 3. Mansiyon Ödülü kazandı.

2017 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başlayan sanatçı, geleneksel ve çağdaş tekstiller alanında çalışmalarını sürdürmektedir.