Skip to main content

Şehir Haritası Üzerinde Yürüyüş: Coğrafi Mekânın Edebiyat ve Sinemadaki Yansımaları

Konuşmacı: Dr. Esen Kunt / Moderatör: Dr. Özgenur Reyhan Güler
19 Ocak saat 19:00'da, Moderatör Dr. Özgenur Reyhan Güler’in moderasyonunu yapacağı Dr. Esen Kunt'un katılımıyla gerçekleşecek olan bu özel söyleşi, şehirlerin edebiyat ve sinema üzerindeki derin etkilerini keşfetmeyi amaçlıyor.

Dr. Kunt, coğrafi mekânın sanat eserlerinde nasıl yansıtıldığı, şehirlerin karakterinin edebiyat ve sinemada nasıl şekillendiği konularına odaklanacak.
Bu etkinlik, şehirlerin hikayelerini anlatırken kullanılan dilin derinliklerine inmek, coğrafi mekânın eserlere kattığı ruhu ve anlamı keşfetmek için fırsat sunuyor.

Tüm katılımcıları sanat, edebiyat ve şehirlerin büyülü dünyasına yolculuk etmeye davet ediyoruz.

19 Ocak, 19.00

Kayıt ve bilgi için:
etkinlik@kalyonkultur.org
–  Kontenjan: Sınırlı
Etkinliğimiz ücretsizdir

Atölye katılım formunu doldurmak için tıklayın.

Esen Kunt

İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden lisans, Marmara Üniversitesi Radyo Tv ve Sinema; İngilizce Siyaset Bilimi ve Kültür Üniversitesi’nde Sanat Yönetimi üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. Yüksek lisans çalışması için kısa bir dönem Brüksel’de çalışmalarını sürdürdü. Doktorasını İstanbul Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde çağdaş Fransız felsefesinin en önemli düşünürlerinden biri olan Gilles Deleuze: “Zaman İmgeden Kartografik imgeye”isimli teziyle tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Bünyesinde sözlü tarih yönteminden yola çıkarak Sinematek ve İksv Film Festivali’ninn 25 yıl yöneticiliğini yapan Hülya Uçansu üzerine çok değerli proje ekibiyle birlikte hazırladığı bir belgesel ve çeşitli video art çalışmaları mevcuttur. Sanat, film ve görsel kültür, kartografi, performatif metinsel alanda çalışmalarını kuramsal ve uygulamalı olarak sürdürmektedir.

Öyküleri, edebiyat ve sinema üzerine yazıları Varlık, Çevrimdışı İstanbul, God Father, PsikeSinema ve PsikeArt dergilerinde yayınlandı. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Forumu Cins Adımların da da bir hikaye anlatıcısıdır. Ayrıca Avrupa Birliği Fonuyla Sabancı Üniversitesi Cins Adımlar Koordinatörlerinden İlayda Ova ile birlikte Modern Türk edebiyatının öncü kadın yazarlarından Sevim Burak üzerine, gerçekleştirdikleri bir sözlü tarih belgeseli mevcuttur. Üniversitesinin kütüphanesinden belgesele ulaşılabilir.

Medyascope Tv’de Harikalar Odası isimli programda imgeyi merkeze alan düşünsel ve eleştirel olarak yaklaşan yayınlar gerçekleştirmiştir.

İstanbul Performance Art Bünyesinde ulusal ve uluslararası platformlarda fotoğraf, video ve edebiyattan beslenen performans çalışmalarıyla yer almıştır. İstanbul Deleuze Studies’in kurucusu ve kreatif direktörüdür. 2024 yılında yayınlanacak bir romanı mevcuttur. Nişantaşı Üniversitesinde imgeyi, görsel kültürü, filmi, performatif edebiyat metinleri merkeze alan dersler vermektedir. Son dönem çalışmaları kapsamında Stockholm merkezli The Post Humanities Hub kapsamında yapılan eğitimlere katılarak insan sonrası materyalist kültürde, imgenin kartografisi üzerine çalışmaktadır.

Özgenur Reyhan Güler

Akademisyen ve Yazar Özgenur Reyhan Güler, kültür ve iletişim bilimleri, halkla ilişkiler alanında uzmanlaştı. Doktora eğitiminde ise halkla ilişkiler, kültürlerarası iletişim ve göç alanına yoğunlaşan Özgenur Reyhan Güler; İstanbul ölçeğinde ve yurtdışında uluslararası ve kültürel organizasyonlar yürüttü.

30’u aşkın ülkeye seyahat etti ve kültürel gözlemlerde bulundu. 2013 yılından bu yana öğretim üyeliği yapmaktadır.2018-2019 ve 2019-2020 akademik yıllarında üniversite bünyesinde “Yılın En İyi Akademisyeni” ödüllerini almıştır. Ulusal ve uluslararası birçok akademik makalesi bulunan Güler’in “Herşeyin Bi’ Tarihi Var” adında gündelik hayatın kültürünü anlatan kitabı da bulunmaktadır.

YÖK bünyesinde Kamu Diplomasisi Kültürel Diplomasi Komisyonları Üyesi, İBB Göç Politikaları Komisyonu Üyesi, Kentsel Gelişim ve Sosyal Araştırmalar Derneği Başkan Yardımcısı, Fütüristler Derneği, Fütürizm Eğitim Programları Grubu üyesidir.

2021 yılında CNNTürk de “Zaman Kırılması” programıyla yayın hayatına başlamış, Mayıs 2022 itibariyle 24 TV ailesine katılarak “An ve Zaman” tarih ve kültür programı moderatörlüğünü üstlenmiştir.