Skip to main content

Cüretkar ve İlham Verici: Caravaggio

Aslı Bora

Sanat tarihinde üslubuyla devrim yaratan Caravaggio bütün zamanlar boyunca en çok taklit ve takip edilen sanatçılarından biri. Barok dönemde çığır açan resim tekniğinin yanında asi karakteriyle de adından söz ettiren bir dahi.

31 Mayıs, 16:30

Kayıt ve bilgi için:
etkinlik@kalyonkultur.org
– 90 dakika
– +18
–  Katılım 12 kişiyle sınırlıdır.

Cüretkar ve İlham Verici: Caravaggio
Sanat tarihinde üslubuyla devrim yaratan Caravaggio bütün zamanlar boyunca en çok taklit ve takip edilen sanatçılarından biri.  Barok dönemde çığır açan resim tekniğinin yanında asi karakteriyle de adından söz ettiren bir dahi. Atölyemizde Caravaggio’nun gerilim dolu eserlerini, meslektaşlarının gıpta ettiği üslubunu yakından inceliyoruz. Sanatçının doğasındaki huzursuzluğun resimlerinde vahşete dönüşmesinin izini sürerken, hayatının önemli anlarına odaklanıyoruz.

Aslı Bora
İstanbul’da doğan Aslı Bora, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü’nden dereceyle mezun oldu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat programında “Bizans Mimarisi ve Görsel Sanatlarında Kapılar” başlıklı yüksek lisans tezini; İstanbul Medeniyet Üniversitesi’ndeki Felsefe lisansını  “Toplumcu Gerçekçilik ve Nedim Günsür Resmi” üzerine yazdığı tez ile  tamamladı. MSGSÜ Devlet Konservatuarı’nda Mitoloji ve Sanat Tarihi dersleri verdi. Uzman sanat tarihçisi olarak arkeolojik kazılara katıldı ve özel koleksiyonlara sanat danışmanlığı yaptı. 2010 yılından bu yana İstanbul, Prag, Berlin Barselona’da gerçekleşen çeşitli sergilerin sanat danışmanlığını üstlendi.  2014’ten itibaren yurt içi ve yurt dışında yayımlanan, çeşitli dergi ve gazetelere seyahat ve sanat yazıları yazdı. Ocak 2023’te Kalyon Kültür’de Sanat Yönetmeni olarak göreve başladı ve halen aynı görevi yürütmektedir.