Skip to main content

Kelimelerin Büyüsü ve Hayallerin Gücü: Gülten Dayıoğlu ile Söyleşi

Moderatör: Dr. Özgenur Reyhan Güler / Konuşmacı: Gülten Dayıoğlu
Türk çocuk ve gençlik edebiyatının usta kalemi Gülten Dayıoğlu, zengin hayal dünyası ve derin kültürel mirasıyla okurlarını bir kez daha büyülemeye hazırlanıyor. Edebiyatın çocuklar ve gençler üzerindeki etkileyici gücünü ve eğitimin önemli bir parçası olarak edebiyatın rolünü keşfedeceğimiz bu özel söyleşide, Dayıoğlu'nun eserlerinin arkasındaki ilham ve yaratıcılık sırları açığa çıkıyor.
Eserleriyle nesiller boyu genç zihinlere ulaşan ve onların dünyasını şekillendiren Dayıoğlu, yazma sürecinin inceliklerini, karakter yaratımındaki ustalığını ve edebi yolculuğunu bizlerle paylaşacak.
Bu benzersiz söyleşide, Gülten Dayıoğlu'nun edebi dünyasına bir yolculuk yapacak, onun kelimelerle dokuduğu renkli dünyaları keşfedeceğiz. Çocuk ve gençlik edebiyatının bu deneyimli isminin düşünceleri, tavsiyeleri ve anıları, edebiyatseverler için paha biçilemez bir deneyim sunuyor.
Kültürümüzün ve edebiyatımızın bu değerli temsilcisiyle yapılacak bu söyleşi, edebiyatın sadece bir sanat değil, aynı zamanda bir yaşam biçimi olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Gülten Dayıoğlu ile geçireceğimiz bu özel zaman, edebiyatın ve hayal gücünün sınırsız dünyasına açılan bir kapı olacak.

9 Şubat, 19.00

Kayıt ve bilgi için:

Atölye katılım formunu doldurmak için tıklayın.

etkinlik@kalyonkultur.org

–  Kontenjan: Sınırlı
Etkinliğimiz ücretsizdir

 

Gülten Dayıoğlu

Yazar, Edebiyatçı. 15 Mayıs 1935, Emet / Kütahya doğumlu. İstanbul Kız Lisesini (1956) ve dışardan sınavlara girerek Çapa Öğretmen Okulunu (1962) bitirdi. Bir süre devam ettiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni yarıda bıraktı. İstanbul’daki ilkokullarda on beş yıl öğretmenlik yaptı. 1977’de istifa ederek öğretmenlikten ayrıldı ve tüm zamanını yazı çalışmalarına ayırdı.  Birçok kitabı yurtdışında yayımlandı, bazı kitapları Türkçeye uyarladı. Yurtiçinde ve yurtdışında eğitim, çocuk edebiyatı konulu çok sayıda toplantıya katılıp bildiriler sundu.

İlk hikâyesi 1950’de Afyonkarahisar gazetesinde çıkmıştı. Kadın dergisi, Cumhuriyet (1965-67) ve Milliyet (1967) gazeteleri ile çeşitli dergilerde eğitim ağırlıklı yazıları yayımlandı. Döl adlı ilk kitabı ile 1964-65 Yunus Nadi Öykü Ödülünde ikincilik kazandı. Leylek Karda Kaldı ile 1974-75 Arkın Çocuk Edebiyatı Masal Ödülünü, Gül Gelin ile 1987 Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı Öykü Ödülünü, Kafdağı’nın Ardına Yolculuk ile 1987 Kültür ve Turizm Bakanlığı Çocuk Edebiyatı Ödülünü, Parbat Dağı’nın Esrarı ile 1989 İzmir Büyük Şehir Belediyesi Çocuk Ödülünü, ayrıca 1990’da Altın Kitap Ödülünü, 1991’de Çocuk Vakfı Çocuk Edebiyatı Ödülünü, 1995’te Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Onur üyeliği, aynı yıl Kültür Bakanlığı Eflatun Cem Güney Çocuk Kitapları Ödülünü (ressam Nazan Erkmen ile) aldı. 13 Kasım 1995’te, doğum yeri olan Emet ilçesindeki bir caddeye Gülten Dayıoğlu adı verildi. Kemal Ataş, Ankara Üniversitesinde, Dayıoğlu’nun çocuk kitapları üzerine bir doktora tezi hazırladı. Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, Pen Kulüp, Çocuk Yayınları Derneği üyesidir.

https://www.instagram.com/gulten.dayioglu/

Moderatör: Özgenur Reyhan Güler

Akademisyen ve Yazar Özgenur Reyhan Güler, kültür ve iletişim bilimleri, halkla ilişkiler alanında uzmanlaştı. Doktora eğitiminde ise halkla ilişkiler, kültürlerarası iletişim ve göç alanına yoğunlaşan Özgenur Reyhan Güler; İstanbul ölçeğinde ve yurtdışında uluslararası ve kültürel organizasyonlar yürüttü.

30’u aşkın ülkeye seyahat etti ve kültürel gözlemlerde bulundu. 2013 yılından bu yana öğretim üyeliği yapmaktadır.2018-2019 ve 2019-2020 akademik yıllarında üniversite bünyesinde “Yılın En İyi Akademisyeni” ödüllerini almıştır. Ulusal ve uluslararası birçok akademik makalesi bulunan Güler’in “Herşeyin Bi’ Tarihi Var” adında gündelik hayatın kültürünü anlatan kitabı da bulunmaktadır.

YÖK bünyesinde Kamu Diplomasisi Kültürel Diplomasi Komisyonları Üyesi, İBB Göç Politikaları Komisyonu Üyesi, Kentsel Gelişim ve Sosyal Araştırmalar Derneği Başkan Yardımcısı, Fütüristler Derneği, Fütürizm Eğitim Programları Grubu üyesidir.

2021 yılında CNNTürk de “Zaman Kırılması” programıyla yayın hayatına başlamış, Mayıs 2022 itibariyle 24 TV ailesine katılarak “An ve Zaman” tarih ve kültür programı moderatörlüğünü üstlenmiştir.