Skip to main content

İTEF

İstanbul Uluslarası Edebiyat Festivali

Uluslarası Edebiyat festivalinin bir ayağı da Kalyon Kültür de yapılacak.

6-10 Haziran 2022

Kayıt ve bilgi için: etkinlik@kalyonkultur.org
–  Katılım ücretsizdir.
–  Katılımcı sayısı 50 kişiyle sınırlıdır.

Konuşmacı:
Sun mi Hwang

Moderator:
Melike Günyüz

6 Haziran, Pazartesi, 18.00-18.45

Kore Çocuk Edebiyatının Okurlarla Buluşması

Kore edebiyatı çok hızlı olmamakla birlikte artık Türk okurla buluşmaya başladı. Kore ile Türkiye’nin birbirine benzeyen eğitim programları, aile yapıları, çocuklara kitap seçiminde titizlenen öğretmenler ve aileler için güzel bir alternatif olarak duruyor. Birçok başka eserin yayında Sun-mi Hwang da Türk okurlarla buluşmuş ve onlar tarafından beğeniyle karşılanmıştır. Bu konuşmada akademisyen, yazar, yayıncı ve çevirmen Melike Günyüz bir yanda Sun-mi Hwang’ın eserlerine yakından mercek tutacak bir yanda da kendisiyle modern çocuk okur hakkında söyleşi yapacak.

Konuşmacı:
Dag Solstad

Moderator:
Emir Çubukçu

7 Haziran, Salı, 19.00-20.00

Bir Varoluş Biçimi Olarak Edebiyat

Dag Solstad, İTEF 2022 sahnesinde bu sefer oyuncu ve yazar Emir Çubukçu ile bir araya geliyor. Solstad’ın edebiyatındaki ironiye, eserlerindeki politik ve teatral anlatımlara değinecekler. Karakterleri kendileri olmaktan, varoluşlarından duydukları acının yanında, kapalı Kuzey toplumlarının ilişki biçimlerinin de yarattığı sıkıntıları ele alıp hem geçmişteki hem de günümüzdeki kitapların anlatımlarındaki farklılıkları konuşacaklar.

Konuşmacı:
Adrian Zalla

Konuşmacı:
Imer Topanica

Moderator:
Mehmet Demirtaş

8 Haziran, Çarşamba 19.00- 20.00

Adrian Zalla ve İmer Topanika ile READ – Kültürel Çeşitlilik İçin Bölgesel Ağ Programı

READ – Kültürel Çeşitlilik İçin Bölgesel Ağ Programı kapsamında ağırladığımız sanatçılarımız Adrian Zalla ve Imer Topanica, READ – Kültürel Çeşitlilik İçin Bölgesel Ağ Programı başvuru süreci, program hakkındaki düşünceleri ve rezidans programlarının sanatçıya katkıları üzerine Mehmet Demirtaş moderatörlüğünde İTEF sahnesinde söyleşi gerçekleştirecekler.

Konuşmacı:
Aminder Dhaliwal

Moderator:
İrem Uzunhasanoğlu

9 Haziran, Perşembe, 19.00-20.00

Aminder Dhaliwal ile Erkeksiz Bir Dünya Modeli Üzerine Söyleşi

Genetik bir sebepten dolayı erkeklerin yok olduğu, kadınların egemen olduğu bir dünya modelini anlatan bu çizgi roman üzerine Aminder Dhaliwal ve yazar-çevirmen İrem Uzunhasanoğlu İTEF 2022 sahnesinde konuşacaklar. Kadın dayanışmasından doğan güce, birlikteliğin önemine ve farklı varoluş biçimlerine ve modern dünyada feminist akımların nereye evrildiğini, yeni dünya düzeninde kadınların kendilerini nasıl konumlandırdığına değinecekler.