Skip to main content

Johannes Vermeer ve Portre Üzerine

Hicran Aksöz

Çocuklarla modern ve güncel sanat dönemine ait sanatçıları tanıyarak hem resim yapacağız hem de sanat tarihine göz kırpmış olacağız. Derslerde sanatçının dönemi, tekniği hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Aynı zamanda reprodüksiyon yaparken kompozisyon, oran-orantı, perspektif gibi teknik bilgileri de öğrenmelerine olanak sağlanacaktır. Böylece eğlenirken hem sanat tarihi hem de teknik bilgilere sahip olarak atölyeyi tamamlayacaklardır.

18 Haziran, 13:30

Kayıt ve bilgi için:
etkinlik@kalyonkultur.org
–  5-12 yaş

Hicran Aksöz
Lisans eğitimini Erciyes Üniversitesi Resim Bölümü’nde birincilikle tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Kültür ve Sanat Yönetimi’nde burslu Yüksek Lisans eğitimi almaktadır. Doç. Dr. Burcu Ayan Ergen danışmanlığında ‘Türkiye’de Kavramsal Sanat ve Sergileme Sorunsalı’ başlıklı tezine devam etmektedir… Bahçeşehir Üniversitesi’nin yürütmüş olduğu Bausem Eğitim programında ‘Sanat İletişimi ve Kültür Politikaları, Sanat Pazarlaması ve İletişimi’ dersleri vermektedir. Yaklaşık 7 yıldır Çocuk gruplarına sanat eğitmenliği yapmaktadır. Aynı zamanda İyilik İçin Sanat Derneği koordinatörlük görevini sürdürmektedir.

Johannes Vermeer ve Portre Üzerine
Hollandalı ressam, evlerin içindeki gündelik hayatı betimlediği tablolarıyla tanınmıştır. Vermeer, parlak renkler, peygamber çiçeği mavisinden sarıya kadar pahalı boya maddeleri kullandığı resimleri üzerinde son derece dikkatli ve yavaş çalışmıştır. Tablolarındaki ışık kullanımı ve ustalıklı işleyiş ile ünlenmiştir. Çalışmalarında çoğunlukla açık bir sevgi teması özellikle de aşk hastalığı dikkat çeker. Onun eserlerinde yarattığı dünya yaşadığına göre çok daha kusursuz görünmektedir. İnci Küpeli Kız eseri ile herkesi kendine hayran bırakmıştır. Belki de hikayesi daha dikkat çekicidir. Sizlerde Vermeer’i daha yakından tanımak ve İnci Küpeli Kız resmini incelemek istiyorsanız bu atölyeyi kaçırmayın. Bu atölyede kendi inci küpeli kızınızı yaratacaksınız. Peki sizin portrelerinizin küpeleri mi daha çekici gözleri mi?