Skip to main content

Karikatür Atölyesi

Ayşen Baloğlu

"Karikatür Portre Nasıl Çizilir?", "Gülmece Karikatürü Çizelim", "Süper Kahraman Karikatür Atölyesi" gibi eğlenceli bir tema üzerinden çizimler yapılacaktır.

22 Mart | 29 Mart
15:00, 16:30

Kayıt ve bilgi için:
etkinlik@kalyonkultur.org
–  Katılım 12 kişiyle sınırlıdır.
– 7+

Ayşen Baloğlu

1972 İstanbul Bakırköy doğumludur.

İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Prehistorya Anabilim Dalından mezun olmuştur.

Üniversite öğrencisiyken mizah dergilerinde karikatür çizmeye başlamıştır. İlk karikatürleri 1991 yılında Leman Mizah Dergisi’nde yayımlanmıştır. Ardından Pişmiş Kelle, HBR Maymun, Avni, Şebek, Bayan Yanı Mizah Dergileri’nde çizmiştir.

İlk illüstrasyonları Pazartesi Dergisi’nde yayımlanmıştır. Sabah, Yeni Yüzyıl, Ateş, Radikal, Posta, Fanatik, Cumhuriyet Gazeteleri ve eklerinde, İntermedya Ekonomi ve Makro Ekonomi, E Edebiyat, Bakırköy Life Dergileri’nde karikatür, illüstrasyon, çizgi roman ve grafik çalışmaları yayınlanmıştır.

Cumhuriyet Kitapları’ndan çıkan birçok kitabın kapak tasarım ve illüstrasyonlarını hazırlamıştır.

Yazıp resimlediği Şirin Şekerpare adlı çocuk mizah serisinin ilk 3 kitabı olan ‘Ayvayı Yedim!’, ‘Yaşasın Okulumuz!’ ve ‘Dijital Cadı’ 2020 yılında, 4. kitabı olan ‘Karikatür Nasıl Çizilir?’ ise 2021 yılında Yitik Ülke Yayınları’ndan yayımlanmıştır. Yeni iki çocuk kitabı yazmaya devam ediyorum.

Çocuklara yönelik çizgi roman ve karikatür atölyelerim ise bazen periyodik, bazen de kısa süreli çalışmalar şeklinde devam ediyor.

Bunların yanı sıra bir süredir NFT art ile ilgileniyor. NFT işlerinden bazıları farklı ülkelerden koleksiyonerler tarafından satın alınmıştır.