Skip to main content

Atölye

Volkan Kızıltunç

Konseptten Sekansa, Fotoğraf Kitaplarını Keşfetmek

15 Aralık | 22 Aralık 2022
18:00

Kayıt ve bilgi için:
etkinlik@kalyonkultur.org
–  Katılım 10 kişiyle sınırlıdır. Katılımcıların kendi fotoğraf projeleriyle başvurmaları gerekmemektedir.

Fotoğrafın, müze duvarına tek başına asılmış bir parça olmak yerine gün geçtikçe kitap formuna doğru yönelmesiyle çağdaş fotoğrafın “fotoğraf kitabı” olarak adlandırılan yeni ve fevkalade mecrası da sergilerden daha kalıcı ve taşınabilir bir özellik kazandı.

Somut nesneler olmaları nedeniyle fotoğraf kitapları yapıtın kolayca taşınmasını ve dağıtılmasını da sağlayan önemli bir konuma yükseldi. Dahası, sürekli olarak farklı bir sanatsal dil arayışı içinde olan sanatçıların çabalarıyla ortaya çıkan fotoğraf kitapları, farklı kültürler arasında yeni bir iletişim biçimi yaratmanın da eşiğinde.

Bu atölye çalışmasında katılımcılar, çağdaş fotoğraf dünyasının ayrılmaz bir fenomeni olmuş olan ve her birinin kendi konsepti, kurgusu, kuralı, sekansı, tasarımı, malzeme seçimi ile farklı bir dünyaya açılan bir hikayesi olan fotoğraf kitaplarını anlamak üzerine çalışacaklar.

Bir yandan fotoğraf kitabı tarihinden örneklerle tanışacak olan katılımcılar iyi fotoğraf kitabı nedir? ‘‘Fotoğraf kitaplarının bir grameri var mı?, “Kitap nasıl yapılabilir?”, “Tasarımı nasıl anlamalıyız ve değerlendirmeliyiz?”, “Doğru format, doğru izleyiciyi nasıl bulur?’’ gibi sorulara da yanıtlar arayacaklar.

Atölye katılımcıları aynı zamanda konsept yaratımı, kurgu ve sekans süreçlerinin sınırsız olasılıkları, sayfa tasarımı ve doğru malzeme seçimi gibi konularda da bilgiler edinerek, Kızıltunç’un Anonim Aile Albümleri Arşivini kendilerine kaynak olarak kullanarak özgün foto-zinelerini üretecekler.

Volkan Kızıltunç

1976 Ankara’da doğdu, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. İstanbul Üniversitesi’nde Arkeoloji okumasının ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümünden 2005 yılında mezun olmuştur. Halen aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak sanatta yeterlik programına devam etmekte olan Kızıltunç 2015-2017 yılları arasında faaliyet gösteren TOZ Artist Run Space’in ortak kurucularındandır ve 2017 yılında kurulan NOKS Art Space’in ortak kurucusu ve yürütücüsüdür.

Eserleri The Israel Museum ve Elgiz Müzesi gibi birçok müzenin daimi koleksiyonunun yanında bir çok özel koleksiyonda yer alan Kızıltunç’un çalışmaları The Haifa Museum of Art, İstanbul Modern, Sinop Bienali, State Museum of Oriental Art, Graeter Taipei Bianeli, TORUN Museum of Contemporary Art, Antwerp MAS Museum, Akbank Sanat Merkezi, TRAFO Center of Contemporary Art, Detroit Center of Contemporary Photography, Passau Museum of Modern Art, ESSL Museum, Teleglion Foundation of Arts ve Kunsthalle Bremerhaven gibi bir çok ulusal ve uluslararası kurumsal sanat merkezinde sergilenmiştir. Sanatçı 2013 yılında ESSL Art Award Ödülünü, 2015 yılında ise Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü’nü kazanmıştır. Kızıltunç 2019 yılında SAHA Derneğinin sponsorluğu ile ISCP (International Studio & Curatorial Program) New York Misafir Sanatçı Programına Türkiye’den katılan sanatçı olarak seçilmiştir. 2022 yılında Hayfa Museum of Art’ta “The Look” isimli kişisel sergisini gerçekleştiren Kızıltunç aynı yıl ilk sanatçı kitabı olan ‘’Sonder’’i de yayınlamıştır.

2015-2019 arasında FUAM’ın düzenlediği İstanbul Photobook Festival’in genel koordinatörlüğünü yürütmüş olan Kızıltunç, Selanik Fotoğraf Festivali dahilinde gerçekleşen “Iron Earth Copper Sky” ve Belgrad Fotoğraf Festivali dahilinde gerçekleşen “Dummy Factory” uluslararası fotoğraf kitabı sergilerinin de küratörlüğünü üstlenmiştir.