Skip to main content

Kusursuz Yalan

Orhan Cem Çetin

Öykü anlatmak büyük ölçüde hayal kurmak, yani beyaz (ya da kirli) yalanlar söylemektir.

20 Aralık | 27 Aralık 2022
19:00

Kayıt ve bilgi için:
etkinlik@kalyonkultur.org
–  2 oturum
–  Katılım 10 kişiyle sınırlıdır.

Sanatın gerçeği kavramamızı sağlayan bir yalan olduğu kabulü üzerine, metin ve fotoğrafın birlikte kullanımı yoluyla kurmaca öyküler geliştirmeye yönelik bir atölyedir. Öykü anlatmak büyük ölçüde hayal kurmak, yani beyaz (ya da kirli) yalanlar söylemektir.

Bu konuda tartışma (kusursuz bir yalan nasıl söylenir?) ve beyin fırtınası sonrası katılımcılar bir kent arkeolojisi çalışması yapıp sokakta bulacakları objelerin fotoğraflarını çekerek bunlara dair öyküler oluşturacaklardır.

Orhan Cem Çetin

1960 yılında İstanbul’da doğdu. Fotoğraf alanında kendisini yetiştirdi. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans, İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans derecesini tamamladı. İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. İlk kişisel sergisi olan Tanıdık Şeyler (1988) fotoğrafta alternatif yaklaşımı ile dikkat çekti. O tarihten bu yana çok sayıda kişisel proje gerçekleştirdi, farklı disiplinlerden sanatçılar ile birlikte çok sayıda ortak projede yer aldı. Sanat çalışmalarının yanı sıra hayatını tanıtım fotoğrafçılığı, editoryal fotoğrafçılık, fotoğraf teknikleri/teknolojisi alanında danışmanlık, editörlük, fotoğraf eğitmenliği ve çevirmenlik yaparak kazanmaktadır. Halen Bahçeşehir Üniversitesi eğitmen kadrosundadır ve ASKEV (Ayvalık Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı) mütevelli heyeti üyesidir. Orhan Cem Çetin sergi, gösteri ve performanslarında kavramsal, disiplinlerarası ve cesaretli tutumu ile tanınmaktadır.

Denemeleri ve fotoğraf kültürüne dair metinleri çeşitli basılı ve çevrimiçi dergilerde yer almaktadır.