Skip to main content

Sanatta Ezoterik Haller

Konuşmacı: Erhan Altunay / Moderatör: Özgenur Reyhan Güler
Günümüz uygarlığının oluşumunda büyük etkisi olan kadim gelenekler ve kadim uygarlıklarda bireyin varoluş mücadelesi içinde ezoterik açılımlar gizlidir. Bu kadim uygarlıkların insanda bilince çıkarmasını istediği temel ilkeler özünde; bireyin kendi doğası ve çevreyle tanışması, kendini tanıması, aşması ve evreni sevgi yoluyla kucaklamasıdır. Sanatın ne olup olmadığının ötesinde bilinen bir gerçeklik olarak, sanat ezoterik bir çepere sahiptir. On binlerce yıldır süren ezoterik gelenekler, gizemli bilgiler ve söylemler bugünün dünyasına ulaşırken sanatın olanaklarından yararlanmıştır. Bu atölyede sanat eserleri çözümlemesinde ezoterik düşünce üzerinden okuması tartışılacak, ezoterik sembollerin Orta çağ, Rönesans, 19. Yüzyıl ve günümüz sanatına yansımaları üzerine konuşulacaktır.

6 Eylül, 18.00

Kayıt ve bilgi için:
etkinlik@kalyonkultur.org
–  Kontenjan: Sınırlı
Etkinliğimiz ücretsizdir

Atölye katılım formunu doldurmak için tıklayın.

Erhan Altunay

İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimini Saint Joseph Fransız Lisesinde görmüştür. Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği okumuştur.

Üniversitede Fraktaller üzerine çalışmıştır. Mandelbrot Kümesi’nin ilk uygulamalarını Erol Çubukçu ile gerçekleştirmiştir. Kuatum Fiziği ve Zaman üzerinde çalışmalar yapmıştır.
Mitoloji ve paganizm yazarın hayatının vazgeçilmezi olmuştur.Bu alanda bir çok yazılar kaleme almış ve yayınlamıştır.
Erhan Altunay İngilizce, Fransızca ve Latince bilmektedir. Mitoloji, paganizm ve müzik alanında seminerler vermektedir. İlk yayını dinler tarihinin çok merak edilen konularından birine aittir. Enoch Kitabı’nın önsözü ve dipnotları okuyucunun ilgisini çekmiştir. Daha sonra Türkiye’de ilk Wicca kitabı olan “Kadim Cadılık Öğretisi”ni ve yine Türkçe’de ilk paganizm kitabı olan “Paganizm 1; Kadim Bilgeliğe Giriş”i çıkartan Altunay, ayrıca “Mısır’ın Ölüler Kitabı” ve “Tibet’in Ölüler Kitabı” gibi iki önemli kaynağın yayınlanmasında katkıda bulunmuştur.

Özgenur Reyhan Güler

Akademisyen ve Yazar Özgenur Reyhan Güler, kültür ve iletişim bilimleri, halkla ilişkiler alanında uzmanlaştı. Doktora eğitiminde ise halkla ilişkiler, kültürlerarası iletişim ve göç alanına yoğunlaşan Özgenur Reyhan Güler; İstanbul ölçeğinde ve yurtdışında uluslararası ve kültürel organizasyonlar yürüttü.

30’u aşkın ülkeye seyahat etti ve kültürel gözlemlerde bulundu. 2013 yılından bu yana öğretim üyeliği yapmaktadır.2018-2019 ve 2019-2020 akademik yıllarında üniversite bünyesinde “Yılın En İyi Akademisyeni” ödüllerini almıştır. Ulusal ve uluslararası birçok akademik makalesi bulunan Güler’in “Herşeyin Bi’ Tarihi Var” adında gündelik hayatın kültürünü anlatan kitabı da bulunmaktadır.

YÖK bünyesinde Kamu Diplomasisi Kültürel Diplomasi Komisyonları Üyesi, İBB Göç Politikaları Komisyonu Üyesi, Kentsel Gelişim ve Sosyal Araştırmalar Derneği Başkan Yardımcısı, Fütüristler Derneği, Fütürizm Eğitim Programları Grubu üyesidir.

2021 yılında CNNTürk de “Zaman Kırılması” programıyla yayın hayatına başlamış, Mayıs 2022 itibariyle 24 TV ailesine katılarak “An ve Zaman” tarih ve kültür programı moderatörlüğünü üstlenmiştir.