Skip to main content

Sanattan Tıbba Kadın Bedenine Bakış

Op. Dr. Ayşe Duman / Aslı Bora

Sanatın başlıca konularından biri olan kadın bütün zamanlar boyunca değişen güzellik anlayışını, masumiyeti, kötülüğü, erdemi ve erdemsizliği yansıtan bir imge olarak görülmüştür. Kimlik, beden ve cinsiyet ilişkisi içinde kadın bedenine sanatsal yaklaşımlar “Sanattan tıbba kadın bedenine bakış” konulu söyleşimizin ilk bölümünü oluşturacak. Ardından modern tıbbın, sürekli güncellenen fakat tek tipe indirgenen güzellik anlayışının, annelik gibi kavramların güncel tartışmalarına değineceğiz.

6 Mart, 18.00

Kayıt ve bilgi için:

etkinlik@kalyonkultur.org
–  1,5 saat
– Yetişkin
–  Kontenjan: Sınırlı

Atölyeye katılmak için bize ulaşın.

*Katılımınızı sağlamak adına lütfen adınızı, soyadınızı ve adresinizi mail içerisinde belirtiniz.

Op. Dr. Ayşe Duman:

1990  İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1991-1996 Süleymaniye Doğumevinde Uzmanlık Eğitimi  ve Başasistanlık eğitimi. Son 26 yıldır özel muayenehanede  hizmet vermektedir.Hipnoterapi, ozonterapi, kupa terapi, cinsel terapi, masal terapi sertifika programlarına katıldı. Yeryüzü Doktorları ‘İnsani Yardım Projeleri’ Kapsamında Afrikalı Kadınlara Sağlık Hizmetinde bulundu.

Kadın Sağlığına Holistik Yaklaşım Farkındalığı İle  TUBİTAK destekli ‘Dikey Doğum Koltuğu’ Projesini geliştirdi. Proje  uluslararası ödüller aldı. 2017 Yılında Kadınlara Mahremiyet Alanında Yardımcı Olacak  patentli ‘’Doğum Elbisesini’’ tasarladı. VR gözlük ile doğum sürecine destek projesini geliştirip İstanbul Sağlık Müdürlüğü izni ile doğum hastanesinde projenin demo çalışması yapıldı, İSKA projesi olarak hazırlandı. Ürün patenti alındı.

Ruh-Zihin-Beden Bütünlüğünde Kadınlığın Keşfi, Kolay Doğum, Dolunayın Özgür Kadınları kitaplarını yazdı. Kaleme aldığı ‘’Dolunayın Özgür Kadınları’’ ve “Yitik Cennet Kadınlık” çalışmalarını sahne sanatı ile kadınlarla buluşturdu.

https://www.instagram.com/drayseduman/

Aslı Bora:

İstanbul’da doğan Aslı Bora, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü’nden dereceyle mezun oldu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat programında “Bizans Mimarisi ve Görsel Sanatlarında Kapılar” başlıklı yüksek lisans tezini; İstanbul Medeniyet Üniversitesi’ndeki Felsefe lisansını  “Toplumcu Gerçekçilik ve Nedim Günsür Resmi” üzerine yazdığı tez ile  tamamladı. MSGSÜ Devlet Konservatuarı’nda Mitoloji ve Sanat Tarihi dersleri verdi. Uzman sanat tarihçisi olarak arkeolojik kazılara katıldı ve özel koleksiyonlara sanat danışmanlığı yaptı. 2010 yılından bu yana İstanbul, Prag, Berlin Barselona’da gerçekleşen çeşitli sergilerin sanat danışmanlığını üstlendi.  2014’ten itibaren yurt içi ve yurt dışında yayımlanan, çeşitli dergi ve gazetelere seyahat ve sanat yazıları yazdı. Ocak 2023’te Kalyon Kültür’de Sanat Yönetmeni olarak göreve başladı ve halen aynı görevi yürütmektedir.