Skip to main content

Şehrin Hafızasında Yürümek: Coğrafi Mekânın Edebiyat ve Sinemadaki Yansımaları

Şehirler, yaşayan birer varlık olarak geçmişten günümüze izler taşır. Sokaklar, binalar, parklar ve meydanlar; her biri şehrin hafızasını oluşturan unsurlardır. Bu seminerde, şehrin hafızasında yürümek temalı bir keşif yolculuğuna çıkıyoruz.

Edebiyat ve sinema, şehir mekânını anlamak ve hafızasını keşfetmek için güçlü araçlar sunar. Romanlar, öyküler ve filmler, karakterlerin coğrafi mekânlarla etkileşimini, şehrin tarihini ve atmosferini ustalıkla tasvir eder. Bu seminerde, şehrin hafızasını edebiyat ve sinema üzerinden keşfetmek için derinlemesine bir analiz sunuyoruz.

Bu seminer, şehrin hafızasında yürümek isteyen herkes için bir keşif fırsatı sunuyor. Edebiyat ve sinemanın güçlü araçlarıyla, şehirlerin derinliklerine inerek geçmişin izlerini takip ediyoruz. Unutulmaz bir deneyim için bize katılın!

Konuşmacı: Dr. Esen Kunt

Moderatör: Dr. Özgenur Reyhan Güler

16 Nisan 2024
Salı, 18.00

*Atölyemiz ücretsizdir

Etkinliğimiz Hakkında

Bu atölyemize katılım ve süre hakkında bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

  • Kontenjan: Sınırlı
  • Süre: 60 dk
  • Katılım yaşı: Yetişkin

Dr. Esen Kunt & Dr. Özgenur Reyhan Güler Hakkında

Dr. ESEN KUNT

İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden lisans, Marmara Üniversitesi Radyo Tv ve Sinema; İngilizce Siyaset Bilimi ve Kültür Üniversitesi’nde Sanat Yönetimi üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. Yüksek lisans çalışması için kısa bir dönem Brüksel’de çalışmalarını sürdürdü. Doktorasını İstanbul Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde çağdaş Fransız felsefesinin en önemli düşünürlerinden biri olan Gilles Deleuze: “Zaman İmgeden Kartografik İmgeye” isimli teziyle tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Bünyesinde sözlü tarih yönteminden yola çıkarak Sinematek ve İksv Film Festivali’nin 25 yıl yöneticiliğini yapan Hülya Uçansu üzerine çok değerli proje ekibiyle birlikte hazırladığı bir belgesel ve çeşitli video art çalışmaları mevcuttur. Sanat, film ve görsel kültür, kartografi, performatif metinsel alanda çalışmalarını kuramsal ve uygulamalı olarak sürdürmektedir.

Öyküleri, edebiyat ve sinema üzerine yazıları Varlık, Çevrimdışı İstanbul, God Father, PsikeSinema ve PsikeArt dergilerinde yayınlandı. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Forumu Cins Adımlarında da bir hikâye anlatıcısıdır. Ayrıca Avrupa Birliği Fonuyla Sabancı Üniversitesi Cins Adımlar Koordinatörlerinden İlayda Ova ile birlikte Modern Türk edebiyatının öncü kadın yazarlarından Sevim Burak üzerine, gerçekleştirdikleri bir sözlü tarih belgeseli mevcuttur. Üniversitesinin kütüphanesinden belgesele ulaşılabilir.

Medyascope Tv’de Harikalar Odası isimli programda imgeyi merkeze alan düşünsel ve eleştirel olarak yaklaşan yayınlar gerçekleştirmiştir.

İstanbul Performance Art Bünyesinde ulusal ve uluslararası platformlarda fotoğraf, video ve edebiyattan beslenen performans çalışmalarıyla yer almıştır. İstanbul Deleuze Studies’in kurucusu ve kreatif direktörüdür.2024 yılında yayınlanacak bir romanı mevcuttur. Nişantaşı Üniversitesinde imgeyi, görsel kültürü, filmi, performatif edebiyat metinleri merkeze alan dersler vermektedir. Son dönem çalışmaları kapsamında Stockholm merkezli The Post Humanities Hub kapsamında yapılan eğitimlere katılarak insan sonrası materyalist kültürde, imgenin kartografisi üzerine çalışmaktadır.

Sosyal medya hesabı: https://www.instagram.com/esenkunt/

Dr. Özgenur Reyhan Güler

Akademisyen ve Yazar Özgenur Reyhan Güler, kültür ve iletişim bilimleri, halkla ilişkiler alanında uzmanlaştı. Doktora eğitiminde ise halkla ilişkiler, kültürlerarası iletişim ve göç alanına yoğunlaşan Özgenur Reyhan Güler; İstanbul ölçeğinde ve yurtdışında uluslararası ve kültürel organizasyonlar yürüttü.

30’u aşkın ülkeye seyahat etti ve kültürel gözlemlerde bulundu. 2013 yılından bu yana öğretim üyeliği yapmaktadır.2018-2019 ve 2019-2020 akademik yıllarında üniversite bünyesinde “Yılın En İyi Akademisyeni” ödüllerini almıştır. Ulusal ve uluslararası birçok akademik makalesi bulunan Güler’in “Herşeyin Bi’ Tarihi Var” adında gündelik hayatın kültürünü anlatan kitabı da bulunmaktadır.

YÖK bünyesinde Kamu Diplomasisi Kültürel Diplomasi Komisyonları Üyesi, İBB Göç Politikaları Komisyonu Üyesi, Kentsel Gelişim ve Sosyal Araştırmalar Derneği Başkan Yardımcısı, Fütüristler Derneği, Fütürizm Eğitim Programları Grubu üyesidir.

2021 yılında CNNTürk de “Zaman Kırılması” programıyla yayın hayatına başlamış, Mayıs 2022 itibariyle 24 TV ailesine katılarak “An ve Zaman” tarih ve kültür programı moderatörlüğünü üstlenmiştir.

Sosyal medya hesabı: https://www.instagram.com/ozgenurreyhan/