Skip to main content

Sinemanın Büyülü Dünyasında Kadınlar: Perdenin Arkasındaki Kahramanlar

Moderatör: Dr. Özgenur Reyhan GÜLER / Konuşmacı: Doç. Dr. Mesut AYTEKİN
Sinema sanatının kalbine bir yolculuk yapacağımız bu söyleşideki Kadınların sinema dünyasındaki etkilerini, yaratıcılıklarını ve başarılarını keşfedeceğiz. Tarihten günümüze, perde arkasından önüne, kadın yönetmenlerin, senaristlerin, yapımcıların ve oyuncuların sinemaya katkılarını ele alacağımız bu etkinlikte, sinema tarihinde iz bırakan kadın figürlerini yakından tanıma fırsatı bulacaksınız. Sektördeki cinsiyet eşitliği, kadınların yaratıcılık süreçlerindeki rolleri ve sinemada kadın temsili gibi konuların tartışılacağı bu söyleşide, sinema sanatının kadın gözüyle nasıl şekillendiğini keşfedeceğiz. Bu büyüleyici yolculuğa siz de katılın, sinemanın kadın kahramanlarını daha yakından tanıyın. Sizleri, sinema ve kadın üzerine derinlemesine bir sohbete davet ediyoruz.

23 Şubat, 18.00

Kayıt ve bilgi için:

Atölye katılım formunu doldurmak için tıklayın.

etkinlik@kalyonkultur.org
– Yetişkin
–  Kontenjan: Sınırlı
Etkinliğimiz ücretsizdir

 

Doç. Dr. Mesut AYTEKİN

1981 Kütahya doğumlu olan Aytekin, ilk, orta ve lise eğitimini aynı ilde tamamladı. İÜ İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümü’nü 2003 yılında birincilikle bitirdi. Aynı yıl İÜ Sosyal Bilimleri Enstitüsü Radyo TV Sinema Ana Bilim Dalı’nda lisansüstü eğitimine başlayan Aytekin, “Korku Sinemasında Vampir Filmleri ve Korku Sinemasının Tarihsel Sürecinde Değişen Vampir İmgesi” başlık teziyle 2006 yılında yüksek lisansını, “Türk Milliyetçiliğinin 2000 Sonrası Türk Sineması’na Yansıması (2005-2011)” başlıklı tezi ile 2012 yılında doktorasını tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde 7 yıl görev yaptı. İstanbul Üniversitesi Web Televizyonu olan İÜWEBTV’nin kurucuları arasında yer aldı ve içerik koordinatörü olarak farklı türlerde birçok programın çekilmesini sağladı.

Kısa film ve belgeseller çeken Aytekin’in, Türk Sineması, korku sineması, senaryo, sinema-reklam ilişkisi, sinemada türler, yeni medya ve sinemanın farklı konularında makale, bildiri ve kitap çalışmaları bulunmaktadır. 6 kitabın editörlüğünü üstlenen Aytekin, 26 kitapta bölüm yazarlığı yapmıştır. Ayrıca Rengâhenk, Düşünce, Lacivert, Nihayet gibi farklı dergilerde sinema, medya ve iletişimle ilgili yazılar kaleme almıştır.

Evli ve iki çocuk babası olan Aytekin, halen İÜ İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümü Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı’nda doçent olarak akademik hayatına devam etmektedir.

https://www.instagram.com/aytekinmesut/

Moderatör: Özgenur Reyhan Güler

Akademisyen ve Yazar Özgenur Reyhan Güler, kültür ve iletişim bilimleri, halkla ilişkiler alanında uzmanlaştı. Doktora eğitiminde ise halkla ilişkiler, kültürlerarası iletişim ve göç alanına yoğunlaşan Özgenur Reyhan Güler; İstanbul ölçeğinde ve yurtdışında uluslararası ve kültürel organizasyonlar yürüttü.

30’u aşkın ülkeye seyahat etti ve kültürel gözlemlerde bulundu. 2013 yılından bu yana öğretim üyeliği yapmaktadır.2018-2019 ve 2019-2020 akademik yıllarında üniversite bünyesinde “Yılın En İyi Akademisyeni” ödüllerini almıştır. Ulusal ve uluslararası birçok akademik makalesi bulunan Güler’in “Herşeyin Bi’ Tarihi Var” adında gündelik hayatın kültürünü anlatan kitabı da bulunmaktadır.

YÖK bünyesinde Kamu Diplomasisi Kültürel Diplomasi Komisyonları Üyesi, İBB Göç Politikaları Komisyonu Üyesi, Kentsel Gelişim ve Sosyal Araştırmalar Derneği Başkan Yardımcısı, Fütüristler Derneği, Fütürizm Eğitim Programları Grubu üyesidir.

2021 yılında CNNTürk de “Zaman Kırılması” programıyla yayın hayatına başlamış, Mayıs 2022 itibariyle 24 TV ailesine katılarak “An ve Zaman” tarih ve kültür programı moderatörlüğünü üstlenmiştir.