Skip to main content

Taş Konakta Buluşmalar

Konuşmacılar: Can Ulkay, Bülent Alkış / Moderatör: Ali Demirtaş
Taş Konak’ta Buluşmalar adlı etkinlik serisinin üçüncüsü yönetmen Can Ulkay ve
oyuncu Bülent Alkış’ın katılımı ile gazeteci Ali Demirtaş’ın moderatörlüğünde Kalyon Kültür’de gerçekleşecek. Etkinlik kapsamında sinemada yönetmenlik ve oyunculuğa dair görüş paylaşımı ve sinemada gerçeklik konusu üzerine soru-cevap yapılacak. Sinema ve oyunculuk sanatının tüm yönleriyle ele alınacağı etkinlikte Ulkay ve Alkış, bakış açılarını ve konuyla ilgili değerlendirmelerini kendi deneyimleri ve filmografileri üzerinden sunacak. Ayrıca sinemanın Türkiye’de ve dünyada şu an güncel pratiğinin ne olduğu ve nasıl konumlandığı hakkında konuşmaların yapılacağı etkinlikte, söz konusu alanın diğer disiplinleri nasıl etkilediği de tartışmaya açılacak.

14 Aralık, 18.00

Kayıt ve bilgi için:
etkinlik@kalyonkultur.org
–  Kontenjan: Sınırlı
Etkinliğimiz ücretsizdir

Atölye katılım formunu doldurmak için tıklayın.

Can Ulkay 
27 Kasım 1964 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 1987 yılında eski adıyla Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi, yeni adıyla Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema – TV Bölümü’nden mezun oldu. TRT İstanbul Televizyonu’nda çalıştı. 1985 yılında stajyer asistan olarak reklam filmi hayatına başladı. Ulkay 1994 yılından beri reklam filmi yönetmenliğine devam etmektedir. Bu süre içinde yaklaşık 1000 reklam filmine yönetmenlik yaptı. 2017 yılında yönetmenliğini Can Ulkay’ın, senaristliğini ise Yiğit Güralp’in yaptığı Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı “Ayla: The Daughter of War” filmi Yabancı Dilde En İyi Film dalında Türkiye’nin Oscar adayı oldu. Bunun yanı sıra Ulkay, Türk İşi Dondurma, Müslüm, Kâğıttan Hayatlar, Düğüm ve Mevlâna gibi dizilerin ve filmlerin yönetmenliğini üstlendi.
Bülent Alkış 
Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. 25 Temmuz 1974 tarihinde İzmir‘de doğdu. 1992 yılında Konak Belediye Tiyatrosu ile İzmir’de tiyatro çalışmalarına başladı. Tiyatroya “Alamanya’dan Bir Yar Gelir Bizlere” oyununda postacı rolü ile başladı. 9 Eylül Üniversitesi Konservatuarı’ndan oyunculuk eğitimi alarak mezun oldu. İstanbul’daki oyunculuk serüveni Pınar Çocuk Tiyatrosu ile başladı. Profesyonelliğe ilk adımını Levent Kırca ve Oya Başar Tiyatrosu’nun “Hangi Yüzle” adlı oyunuyla attı. Sonraki yıllarda Masal Gerçek Tiyatrosu, Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları, Kukla Çocuk Tiyatrosu, Üsküdar Çocuk Tiyatrosu gibi tiyatrolarda oyunculuğa devam etti. 1998 yılında “Aynalı Tahir” dizisinde Murat karakterini canlandırdı. Alkış, 2004 yılında yayınlanan Çağan Irmak‘ın yönetmenliğini yaptığı Çemberimde Gül Oya adlı dizide oynadı. Sonrasında Bu Kalp Seni Unutur mu?, Bir Çocuk Sevdim, Her Şey Yolunda Merkez ve Filinta adlı dizilerde rol aldı. 1998 yılından beri çok sayıda film ve dizide oynayan Bülent Alkış, yeni projelerle oyunculuk hayatına devam ediyor.
Ali Demirtaş 
Gazeteci ve film yapımcısı. 10 Nisan 1996 tarihinde Niğde’de doğdu. Lisans eğitimini gazetecilik üzerine tamamladı, beraberinde uzun bir süre sinema eğitimi aldı. DUYU kısa filmi ve medya kritiği konusunda çektiği Bakış, Barış, Vision ve Öngörü adlı deneysel video çalışmaları festivallerde gösterildi, karma sergilere dâhil edildi, ödüller aldı. Festival yolculuğuna devam eden Andala – Son Ziyaret adlı belgesel filmi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklendi. Demirtaş, şu an bağımsız olarak film yapım çalışmalarına devam ederken Akşam Gazetesi’nin Akşam Cumartesi adlı ekinde gazetecilik yapıyor, aynı zamanda kurucusu olduğu “Anne ben gazeteci miyim?” bağımsız platformuna ve Platin Dergisi, Tercüman, Litros Sanat, Şehir Ekranı, ArtDog İstanbul gibi pek çok farklı yayına içerik üretiyor.