Skip to main content

Taş Konak’ta Buluşmalar 5 / Sanatta Rastlantısal Denetim

Moderatör: Ali Demirtaş / Konuşmacı: Garip Ay
Taş Konak’ta Buluşmalar adlı etkinlik serisinin beşincisi ebru sanatçısı Garip Ay’ın katılımıyla, gazeteci Ali Demirtaş’ın moderatörlüğünde Kalyon Kültür’de gerçekleşecek. Etkinlik kapsamında Garip Ay’ın sanat yolculuğu ve üretim pratikleri hakkında paylaşımlar yapılacak. Ebru sanatı ve Ay’ın söz konusu sanata getirdiği içerik ile teknik yorumlardan da bahsedileceği etkinlikte, ebru sanatı örneklemiyle diğer sanat disiplinlerindeki rastlantısallık ve denetim kavramları tartışmaya açılacak. Ay, sorulara cevaplarını ve konuyla ilgili değerlendirmelerini kendi deneyimleri ile somut üretimleri üzerinden katılımcılarla paylaşacak.

16 Şubat, 18.00

Kayıt ve bilgi için:

Atölye katılım formunu doldurmak için tıklayın.

etkinlik@kalyonkultur.org
–  Kontenjan: Sınırlı
Etkinliğimiz ücretsizdir

Garip Ay / Hakkında

Garip Ay, 1984 yılında Siirt’te doğdu. Küçük yaşlardan beri resme olan ilgisini öğrenim hayatına yansıtma ve hayatını bu yönde şekillendirme şansını elde ederek önce Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi’nden, daha sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nden mezun oldu. Üzerine çalışmalar yaptığı ebru sanatının, üstünde yapıldığı su gibi değişime ve gelişime açık olduğunu zamanla fark etti. Ebru geleneğinin geçmişten aldığı, asırlardır biriktirdiği geleneksel motiflerinin daha önce kimsenin denemeye cesaret edemediği bir şekilde geleceğe dokunmasını sağladı ve başta portreler olmak üzere farklı türde ebru eserleri ortaya çıkardı. İlk olarak Türk tarihinde önemli yere sahip Yunus Emre, Piri Reis, Mimar Sinan gibi isimlerin portrelerini yapsa da ulusal ve uluslararası basında en büyük ilgiyi Van Gogh’un portresini ve Yıldızlı Gece tablosu ile ilgili yaptığı çalışmadan sonra gördü. Garip Ay, Türkiye’den ABD’ye, İskandinavya’dan Basra Körfezi’ne yayılan çeşitli bölgelerde sayısız sergiler, atölye çalışmaları ve seminerler düzenledi. Türkiye’de ve dünya çapında ebru sanatını daha büyük kitlelere tanıtmak adına birçok farklı çalışma yaptı.

Ali Demirtaş / Hakkında

Gazeteci ve film yapımcısı. 10 Nisan 1996 tarihinde Niğde’de doğdu. Lisans eğitimini gazetecilik üzerine tamamladı, beraberinde uzun bir süre sinema eğitimi aldı. DUYU kısa filmi ve medya kritiği konusunda çektiği Bakış, Barış, Vision ve Öngörü adlı deneysel video çalışmaları festivallerde gösterildi, karma sergilere dâhil edildi, ödüller aldı. Festival yolculuğuna devam eden Andala – Son Ziyaret adlı belgesel filmi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklendi. Demirtaş, şu an bağımsız olarak film yapım çalışmalarına devam ederken Akşam Gazetesi’nin Akşam Cumartesi adlı ekinde gazetecilik yapıyor, aynı zamanda kurucusu olduğu “Anne ben gazeteci miyim?” bağımsız platformuna ve Platin Dergisi, Tercüman, Litros Sanat, Şehir Ekranı, ArtDog İstanbul gibi pek çok farklı yayına içerik üretiyor.