Skip to main content

Taş Konak’ta Buluşmalar

Erol Deran & Süleyman Saim Tekcan
Taş Konak’ta Buluşmalar adlı etkinlik serisinin ilki sanatçılar Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan ile Prof. Dr. Erol Deran’ın katılımı ile Kalyon Kültür’de gerçekleşecek. Etkinlik kapsamında geçmişten günümüze resim sanatı hakkında konuşmalar ve soru cevap gerçekleşecek. Resim sanatının geçirdiği evreler ve şu an nerede durduğu konusu hakkında Deran ve Tekcan kendi perspektifleri ve deneyimlerinden görüşlerini sunacak. Hem eğitimci hem de üretici kimlikleriyle paylaşımlarda bulunacak olan usta sanatçılar, resim sanatıyla ilgili Türkiye’den ve dünyadan verecekleri örneklerle konu hakkındaki düşüncelerini ifade edecek.

13 Ekim, 18.00

11 Kasım, 18.00

Kayıt ve bilgi için:
etkinlik@kalyonkultur.org
–  Kontenjan: Sınırlı
Etkinliğimiz ücretsizdir

Atölye katılım formunu doldurmak için tıklayın.

Süleyman Saim Tekcan / Hakkında
Sanatçı ve eğitimci Süleyman Saim Tekcan 1940 yılında Trabzon’da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi) Resim Bölümü’nden lisans ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sanatta Yeterlilik eğitimini tamamladı. 1968-1975 yılları arasında Atatürk Eğitim Fakültesi’nde eğitim görevlisi olarak çalıştı. 1970 ile 1971’de Almanya’da baskı eğitimi üzerine araştırmalarda bulundu. 1975’te ise Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim kadrosuna girdi. 1985 yılında profesör oldu ve aynı yıl Grafik Sanat Dalı Başkanlığı görevine atandı. 1996 yılında Büyükada’da eğitime başlayan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kurdu ve ilk eğitim yılı süresince dekanlık görevini yürüttü. 2011 yılında eğitimci kimliğine artık kurumlar üstü olarak devam kararı alan Tekcan, halen IMOGA-İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına IMOGA bünyesinde devam ediyor.

Erol Deran / Hakkında
1937 yılında Ankara’da doğdu. 1957-1961 Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü’nden mezun oldu. Sanatçı, uzun yıllar İstanbul ve Ankara Radyosu’nda kanun sanatçısı olarak görevini sürdürdü. 1983’te İTÜ’ye bağlanan Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na öğretim görevlisi olarak başladı. 2004 yılında buradaki görevinden emekliye ayrıldı ve aynı yıl Haliç Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı’na başladı. 1999 yılında sanatçının resim ve müzik çalışmaları, Budapeşte Szechenyi Devlet Kütüphanesi’nde Slide Show olarak gösterime sunuldu ve ardından konser verdi. Burhanettin Deran’ ın Hayatı ve Besteleri isimli ve “Türk Müziğinde Makamdan Makama Geçkilerden Örnekler” adını taşıyan iki kitap yazdı. Windsor & Newton firmasının uluslararası düzenlediği “2000 yılında Ülkem” konulu Evrensel Resim Yarışması’nda sanatçının eseri, 22 bin eser arasında ilk 20’ye girmeye hak kazandı. Çeşitli karma sergilerde resimleri yer alan Deran, müzik alanında da resmi ve özel davetli olarak; Amerika, İspanya, Fransa, Belçika, İtalya, Danimarka, Avusturya, Almanya, Yunanistan İran, Irak, Afganistan, Mısır, Tunus, Cezayir gibi yurtdışında ve yurtiçinde kanun yorumcusu olarak çeşitli konser ve resitaller verdi. Sanatçının tabloları yurtiçi ve yurtdışındaki resmi ve özel koleksiyonlarda bulunuyor. Müzik profesörü olan sanatçı, Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda öğretim üyesi olarak görevine devam ediyor.

Ali Demirtaş / Hakkında
Gazeteci ve film yapımcısı. 10 Nisan 1996 tarihinde Niğde’de doğdu. Lisans eğitimini gazetecilik üzerine tamamladı, beraberinde uzun bir süre sinema eğitimi aldı. DUYU kısa filmi ve medya kritiği konusunda çektiği Bakış, Barış, Vision ve Öngörü adlı deneysel video çalışmaları festivallerde gösterildi, karma sergilere dâhil edildi, ödüller aldı. Festival yolculuğuna devam eden Andala – Son Ziyaret adlı belgesel filmi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklendi. Demirtaş, şu an bağımsız olarak film yapım çalışmalarına devam ederken Akşam Gazetesi’nin Akşam Cumartesi adlı ekinde gazetecilik yapıyor, aynı zamanda kurucusu olduğu “Anne ben gazeteci miyim?” bağımsız platformuna ve Platin Dergisi, Tercüman, Litros Sanat, Şehir Ekranı, ArtDog İstanbul gibi pek çok farklı yayına içerik üretiyor.