Skip to main content

Antik Tohum Topları Atölyesi

Maya Galimidi / Mine Küçük
Geçmişten günümüze tarım, doğa ve insan etkileşimini anlatacak olan bu atölye aslında zaten sürdürlebilir yaşadığımız bir yaşamdan nasıl çıktığımızı ve şimdi geçmişten neler öğrenip doğayı en doğal hali ile nasıl koruyabileceğimizi gösterecek.
Anadolu’da tarımın hangi bölgede başladığı, ilk çiftçilerinin kim olduğu ve neolitik devrimin ne olduğu konusu bu söyleşinin çıkış noktası olacak. Anadoluda kazılarda bulunan antik tohumlar, tarım ve ana tanrıça ilişkisi de konuşulacak konular arasında yer alacak.
Eski çağlardaki tarım bilgilerini bu gün Bill Morison’ın öncüsü olduğu yerel kültür bilgileriniden öğrendiği permakültür ile doğayı en doğal hali ile nasıl yeşertiriz ve onarırız üzerine konuşacağız.
Tohum topları atölyesi: Tohum topları Japon bir çiftçi ve çevre felsefecisi olan Matsumoto Fukuoka’nın doğal tarım yapmak için kullandığı bir tekniktir. Tohum topları ile dünyada neler yapılıyor? Katılımcıların evde saksılarında yetiştirebileceği bir tohum topu hediyesi ile atölyeden ayrılmalarını sağlamak.

5 Eylül, 18.00

5 Ekim, 18.00

Kayıt ve bilgi için:
etkinlik@kalyonkultur.org
–  Kontenjan: Sınırlı
Etkinliğimiz ücretsizdir

Atölye katılım formunu doldurmak için tıklayın.

 

Mine Küçük
Arkeolog ve Müze Bilimci
Mine Küçük İstanbul Üniversitesi Prehistorya bölümünden mezun oldu ve öğrenciliği sırasında Truva antik kentinde Erken Tunç Çağı malzemesiyle çalıştı. Yüksek lisans derecesini Amerika Birleşik Devletleri, Minnesota Üniversitesi’nde Disiplinler arası Arkeoloji ve Müze bilim dalında tamamladı. Tüm eğitim hayatı boyunca İstanbul Arkeoloji Müzesi, Minnesota Bilim Müzesi ve Bermuda Denizcilik müzesinde staj yaptı. Yüksek lisansını tamamladıktan hemen sonra Minnesota Bilim Müzesi, Antropoloji bölümünde içerik uzmanı, sergi geliştirici ve müzenin Çatal höyük sit alanı için yaptığı çalışmalarda proje yöneticisi olarak görev aldı.
İstanbul’a döndükten sonra İsveç’ten bir ortak kurum ile Avrupa Birliği projelerinde içerik hazırlayıcı ve koordinatör olarak çalıştı. Yeditepe Üniversitesi, Işık Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde Müze bilim dersleri verdi. 2009-2019 yılları arasında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği Bienallerde rehber eğitimini yaptı.
Bağımsız araştırmacı ve uzman olarak halen eğitimini aldığı konularda çeşitli kurumlar, okullar ve vakıflar için eğitim programları hazırlıyor, danışmanlık ve küratörlük yapıyor.

Maya Galimidi
Kurucu
Empower with Nature
Maya Galimidi, disiplinler arası eğitim ve proje yönetimi amacıyla kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu olan Empower with Nature’un kurucusudur. Global Ecovillage Network’ün Uluslararası Elçi’sidir. Maya, Ekoloji ve Maneviyat alanında Wales Trinity Saint David Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmaktadır. Lisans eğitimini, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Halkla İlişkiler ile Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi programlarında çift anadal olarak tamamladı. Mezuniyetinin ardından Londra, New York, İstanbul ve Negev Çölü’nde çalışmalarda bulundu. Son 15 yılda Wall Street sermaye piyasaları, sağlık hizmetleri, insan kaynakları, pazarlama, dijitalleşme, bakır ve kamu sektörleri için 30 farklı ülkede uluslararası konferanslar tasarlayıp düzenlerken, George W. Bush ve Collin Powell gibi politikacılarla çalıştı. Kibbutz Lotan’dan Permakültür Tasarım Sertifikası aldı. Kibbutz Lotan Kolektif Çiftliği Yaratıcı Ekoloji Merkezi’nde Küresel İş Geliştirici olarak çalıştı ve Ortadoğu ile Brezilya’da ekolojik turizm, ekolojik barış inşası ve eko okul projeleri gerçekleştirdi. Avrupa ve Amerika’da üniversitelerle ekolojik eğitim programları. Maya Galimidi, ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Techcamp’te iklim hareketi mentörlüğü yapmaktadır. Maya, ekoloji ve amaç, doğayla bağ kurmak, insanlarla doğa arasındaki ilişkinin gözlemlenmesi konularındaki öğretim deneyimlerinden esinlenerek, Empower with Nature platformunu kurdu.