Skip to main content

Sanatçı Konuşması

Volkan Kızıltunç

Zamana Tutunmak

13 Ekim Perşembe 19:00

Kalyon Kültür

Konuşma Türkçe olacaktır

Volkan Kızıltunç Zar serisinde jeolojik açıdan aktif alanların (volkanik bölgeler, madenler ve mermer ocakları) dijital olarak yeniden üretmek için insansız hava araçları ve fotogrametri teknolojisi kullanıyor. Bu proje ile fotoğraf ve hareketli görüntünün bu değişen topoğrafyaları modellemek için nasıl yeni bir kartografi sunabileceğini inceliyor.

Volkan Kızıltunç

Durağan ve hareketli görüntü arasında işler üreten bir sanatçı olan Volkan Kızıltunç 1976’da Ankara’da doğmuştur ve halen İstanbul’da yaşamaktadır. İstanbul Üniversitesi’nde Arkeoloji okumasının ardından lisans ve yüksek lisans eğitimini aldığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde halen sanatta yeterlik eğitimi almakta olan sanatçı aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Kızıltunç 2015-2017 yılları arasında faaliyet gösteren TOZ Artist Run Space’in ortak kurucularından olup halen faaliyet gösteren NOKS Bağımsız Sanat Alanı’nın ortak kurucusu ve yürütücüsüdür. Sanatçı 2019 yılında SAHA Derneğinin sponsorluğu ile ISCP   (International Studio & Curatorial Program) New York Misafir Sanatçı Programına Türkiye’den katılan sanatçı olarak seçilmiştir.

Sanatçı 2013 yılında Viyana ESSL Çağdaş Sanat Müzesi’nin düzenlediği ESSL CEE Art Award, Doğu ve Güneydoğu Avrupa Sanat Ödülü ile Vienna Insurance Group Özel Sergi Daveti Ödülünü, 2015 yılında ise Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülünü kazanmıştır.

Fotoğraf ve video çalışmaları yoğunluklu olarak zaman, gözlem, voyerizm, bellek, topografik araştırmalar, arşiv ve tipolojiler üzerine olan sanatçı zamanı daha geniş bir çerçeveden analiz ettiği çalışmalarında fotoğraf ve film üzerine tartışma yaratmak amacındadır.