Skip to main content

Ahmet Polat / Kökler

01 Mart 2020 - 28 Ekim 2020

2020’de Kalyon Kültür Merkezi’nde açılacak ilk sergisi “Kökler”; kimlik, köken, miras kavramları üzerine odaklanıyor. Video ve fotoğraflardan oluşan sergi, Ahmet Polat’ın Antep’te babasının doğduğu köye 18 yıl arayla yaptığı iki ziyaret üzerinden şekilleniyor.

Uluslararası sanat kurumları tarafından birçok ödüle layık görülen, dünyanın en önemli müzelerinde eserlerine yer verilen sanatçı, küratör ve araştırmacı Ahmet Polat’ın yeni sergisi Mart 2020’de Kalyon Kültür Merkezi’nde açılıyor.

Dünyanın en önemli fotoğrafçılık kurumu olan ICP’nin (International Center of Photography – Uluslararası Fotoğraf Merkezi, New York) düzenlediği 22. Infinity Awards’da “Genç Fotoğrafçı” ödülünü kazanan ilk Türk fotoğrafçı olan, yapıtları Rijksmuseum (Amsterdam), Stedelijk Müzesi (Schiedam), Hermitage Müzesi (Amsterdam), FOAM Müzesi (Amsterdam), Bahreyn Ulusal Müzesi, Bozar (Brüksel) gibi önemli uluslararası kurumlarda sergilenen sanatçı, küratör ve araştırmacı Ahmet Polat’ın yeni projesi “Kökler”, kapılarını 2020’de açan Kalyon Kültür Merkezi’nin ilk sergisi olarak izleyiciyle buluşuyor.

Fotoweek Fotoğraf Festivali tarafından 2015 yılında “Hollanda’nın Fotoğraf Elçisi” unvanına layık görülen Polat, Türkiye’de daha önce İstanbul Modern, İstanbul Tasarım Bienali, Resim Heykel Müzesi (Ankara), Galeri x-ist (İstanbul), DEPO (İstanbul), Leica Galeri İstanbul ve Karşı Sanat’ta (İstanbul) sergiler açtı. “Kemal’s Dream” adlı kitabı 2012 yılında Amsterdam’daki Unseen Fuarı’nda tanıtıldı. 2013 yılında Hollanda’nın en önemli fotoğraf ödüllerinden Dutch Doc Award’a “Kemal’s Dream” ve “Esmer Ay” isimli iki farklı projesi ile aday gösterildi.

Hollanda’da ayrıca Dorts Museum, Photo Museum The Hague, Breda Fotoğraf Festivali’nde yer aldı.

Polat aynı zamanda, Vogue Fransa ve Türkiye, Harper’s Bazaar, Paris Match, Marie Claire, New York Times, Quest ve Vice gibi uluslararası dergiler için reklam ve moda çekimleri gerçekleştirdi.

Polat, farklı kültürler, disiplinler ve yaratıcı platformlar arasında köprü kurmayı amaçlayan, 2018 yılında kurduğu Studio Polat Vakfı ile kimlik, göç ve eğitim konuları üzerine uluslararası projeler geliştiriyor.

2020’de Kalyon Kültür Merkezi’nde açılacak ilk sergisi “Kökler”; kimlik, köken, miras kavramları üzerine odaklanıyor. Video ve fotoğraflardan oluşan sergi, Ahmet Polat’ın Antep’te babasının doğduğu köye 18 yıl arayla yaptığı iki ziyaret üzerinden şekilleniyor. Babasından kopuk büyümüş olan Polat, 2019 yılında yaptığı ikinci Antep ziyaretine babasının da eşlik etmesi ile kendi geçmişi ve kökenlerini keşfettiği bir yolculuğa çıkıyor. “Kökler” yalnızca Antep’in yıllar içerisinde değişen yüzünü değil, bu coğrafyadan çıkmış uluslararası bir sanatçının kişisel hikayesini ortaya çıkarıyor. Polat izleyiciyi baba-oğul ilişkisi ve geçmişi araştırmanın kimlik oluşumundaki etkisi üzerine düşünmeye teşvik ediyor.

“Kökler” yalnızca Antep’in yıllar içerisinde değişen yüzünü değil, bu coğrafyadan çıkmış uluslararası bir sanatçının kişisel hikayesini ortaya çıkarıyor.

Hollanda’da ülke çapında düzenlenen FOTOWEEK Fotoğraf Festivali tarafından “Hollanda’nın Fotoğraf Elçisi” unvanına layık görülmüştür.

1978 doğumlu Türk-Hollandalı fotoğrafçı Ahmet Polat; Hollanda, St. Joost Akademi’den mezun olduktan sonra kariyerine İstanbul ve Hollanda’da devam etmiştir.

Polat, dünyanın en önemli fotoğrafçılık kurumu olan ICP’nin (International Center of Photography – Uluslararası Fotoğraf Merkezi, New York) düzenlediği 22. Infinity Awards’da “Genç Fotoğrafçı” ödülünü kazanan ilk Türk fotoğrafçı olmuştur.

Sanatçının “Kemal’s Dream” adlı kitabı, 2012 yılında Unseen Amsterdam Fuarı’nda tanıtılmıştır. 2013 yılında Hollanda’daki en geniş kapsamlı fotoğraf ödülü olan Dutch Doc Award’a, “Kemal’s Dream” ve “Esmer Ay” isimli iki farklı projesi ile aday gösterilmiştir.

Ahmet Polat, 2001 yılından beri Hollanda ve Türkiye’de farklı şehirlerde yer alan galeri, müze ve bienallerde kişisel sergiler gerçekleştirmiş, karma sergi ve fuarlara katılmıştır.

Polat aynı zamanda Vogue Türkiye ve Fransa, Harper’s Bazaar, Paris Match, Marie Claire, New York Times, Quest ve Vice gibi çeşitli uluslararası dergiler için de reklam ve moda fotoğrafları çekmiştir. Sanatçının kişisel sergileri arasında “Kayapinar’da Sessizlik” (Dorts Museum, Hollanda, 2001), “Ev Rüyalarımı Bıraktığım Yerdir” (Karşı Sanat, İstanbul, 2003; Resim Heykel Müzesi, Ankara, Türkiye, 2004), “Eski Ülke, Yeni Ülke” (Photo Museum The Hague, Hollanda, 2004), “Değişimi Kabullenmek” (x-ist, İstanbul, 2005), “Sadece Davetliler” (x-ist, İstanbul, 2006), “Ne Orada, Ne Burada” (Breda Fotoğraf Bienali, 2008), “Kemal’s Dream” (FOAM, Amsterdam, 2010; DEPO, İstanbul, 2012), “The Other Kemal” (x-ist, İstanbul, 2014) ve “A Bridge Too Far” (x-ist, İstanbul, 2016) yer almaktadır.

Katıldığı karma sergilerden bazıları ise şunlardır: “Fluorescent Adolescent” 
(7. Uluslararası Fotoğraf Bienali, Hollanda, 2010), “In what language shall I tell you my story?” (Stedelijk Schiedam, Hollanda, 2012), “Modern Turkey” (Rijksmuseum, Amsterdam, 2012), “Istanbul Modern – Bahrain” (Bahreyn Ulusal Müzesi, Bahreyn, 2013), “On the Move” (Stedelijk Amsterdam, 2014), “Imagine Istanbul” (Bozar, Brüksel, 2015).

bir de buradan bak