Skip to main content

Seminer Dizisi

Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması

Farklı disiplin ve uzmanlık alanlarından profesyoneller arasında iş birliği oluşturma ve bilgi paylaşımı sağlamayı amaçlıyor.

02 Aralık 2021 – Canan Arslan

09 Aralık 2021 – Selçuk Artut

Kayıt ve bilgi için: etkinlik@kalyonkultur.org
–  Katılım ücretsizdir.
–  Katılım 20 kişiyle sınırlıdır.

Kalyon Kültür sosyal medya hesaplarından ve internet sitesi üzerinden sergi ve etkinlik programları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Teknoloji yardımıyla üretilen ve teknolojiye ihtiyaç duyan sanat eserlerinin korunma yöntemleri ve kültürel mirası korumakla görevli kurumların yaklaşımlarını odağına alan Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması projesi, farklı disiplin ve uzmanlık alanlarından profesyoneller arasında iş birliği oluşturma ve bilgi paylaşımı sağlamayı amaçlıyor.

‘Technological Arts Preservation’ isimli e-kitap Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyeleri Selçuk Artut, Cemal Yılmaz ve Sakıp Sabancı Müzesi digitalSSM Arşiv ve Araştırma Alanı Yöneticisi Osman Serhat Karaman’ın editörlüğünde hazırlandı. Kitaba ulaşmak için tıklayın.

E-kitap yazılıma dayalı sanat eserlerinin korunması, medya arkeolojisi, internet sanatı ve web arşivleme konularını içeriyor.

Bu kapsamda yayınlanan makalelerden sunum ve oturumlar Kasım ve Aralık aylarında Kalyon Kültür’de seyirci ile buluşacak.

02 Aralık 2021

Canan ARSLAN

Dijital Sanat Eserlerinin Korunmasında Kuramsal Yaklaşımlar

1983 yılı doğumlu Canan Arslan, 2001 yılında İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra eğitimine İstanbul Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nde devam etti. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde, Sahne Müdürlüğü ve Dramaturji departmanlarında çalıştı ve İtalya’da bulunan Bocconi Üniversitesi’nde Sahne Sanatları Yönetimi üzerine yüksek lisans yaptı. Yüksek lisans eğitimi sırasında Teatro alla Scala’nın prodüksiyon departmanında çalışma fırsatı buldu. Türkiye’ye geldikten sonra Marmara Üniversitesi İletişim Bilimleri Anabilim Dalı’nda “Dijital Sanatlarda Etkileşimsellik” başlıklı tez çalışmasıyla doktorasını tamamladı. 2021 yılında “İletişim Çalışmaları” alanında Doçent ünvanını alan Canan Arslan halen Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri Bölümü'nde tam zamanlı, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ise yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmakta, sanat, iletişim, sosyal medya, yeni medya, medya kuramları konularında lisans ve yüksek lisans derecesinde dersler vermekte ve bu alanlarda araştırmalar yapmaktadır.

09 Aralık 2021

Selçuk ARTUT

Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması

Selçuk Artut (1976)’un sanatsal araştırmaları ve üretimleri insan-teknoloji ilişkisinin teorik ve pratik boyutlarına odaklanır. Sanatçı, Medya ve İletişim üzerine doktorasını İsviçre’deki European Graduate School’da tamamlamıştır. Güncel olarak, Ses ve Etkileşim dersleri verdiği Sabancı Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı programında doçent öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 1998 yılından beri üyesi olduğu post-rock avangard müzik grubu Replikas ile bir çok albüm çıkarmıştır. Artut, 2016 yılında yaratıcı kodlama ve canlı kodlama teknikleri ile eserler üreten RAW (www.rawlivecoding.com) adlı görsel-işitsel performans ikilisini kurdu.

Artut’un kişisel sergileri arasında; Gözüm Üstünde, (küratör: Murat Çatık, Bilsart, İstanbul, Türkiye, 2021), Dystopie Sound Art Festival (İstanbul 2021 – 2019, Berlin, 2018), Duvarların Dili Olsa da Sussa, (Zilberman, İstanbul, Türkiye, 2020), Habituation, Zilberman, Berlin, Almanya, 2019), Sımsıkı, Zilberman Projects, İstanbul, Türkiye, 2016), Verisel Gerçeklik, (Zilberman Projects, İstanbul,Türkiye, 2014), Sonsuza, (Cda-Projects, İstanbul, Türkiye, Art Hong Kong, Hong Kong, Çin, 2011), A/B, Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi “Operation Room”, (İstanbul, Türkiye 2010) katıldığı karma sergiler arasında ise; Muğlak Standartlar Enstitüsü: Enstitü İçinde Bir Enstitü, (Chicago Sanat Müzesi, Amerika, 2021), Tempo Incognito: Akışlar, Ritim ve Hareket Üzerine (küratör: Rana Öztürk, Depo, İstanbul, Türkiye, 2021), Dystopie Sound Art Festival (İstanbul, 2021 – eş küratör, 2019 – sanatçı, Berlin, 2018 – sanatçı), Aperion, Web Bienali, (küratör: İpek Yeğinsu, organize eden: Istanbul Sanat Müzesi, web projesi, 2020), Ses ve Görüntü Performansı, (Partiyi Kodlamak: Algorave, RAW, Alp Tuğan ile, Salt Beyoğlu, İstanbul, Türkiye, 2018), Olağan/Dışı, Contemporary Istanbul / Plug in Yeni Medya Bölümü, küratörler: Ceren-Irmak Arkman, İstanbul, Türkiye, 2018), Functional Art, (RAW, Alp Tuğan ile, Nara, Japonya, 2016), Wavelengths, Europalia Arts Festival, Belçika 2015), Moving Image, Zilberman Gallery, New York, Amerika, 2015) Art13 London (London, İngiltere, 2013), ICA London (Londra, İngiltere, 2012), 10. İstanbul Bienali: İmkansız Değil, Üstelik Gerekli: Küresel Savaş Çağında İyimserlik, (küratör: Hou Hanru, İstanbul, Türkiye, 2007) yer almıştır.

Daha fazla bilgi için: www.selcukartut.com